Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Superkombinace: to je den plný převlékání a stěhování tašek

Ondřej Bank nebyl se sedmým místem v superkombinaci příliš spokojený. | foto: ČTK

22 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Superkombinace má stejně jako slalom nebo obří slalom dvě jízdy, ale servis pro lyžaře je podstatně náročnější. Výbavu si závodníci připravují už den dopředu a stejně se při soutěži neobejdou bez asistence početného realizačního týmu.

Na pokoji u Ondřeje Banka zvoní budík v 6:07. Na polehávání není čas, všechno musí běžet podle předem připraveného plánu. "Proč zrovna v šest nula sedm? A proč ne? Včera jsme o tom debatovali, proč bychom měli vstávat jen v 6:05 nebo 6:10...?" diví se Bank.

Svítí se už i na pokojích, kde bydlí Filip Trejbal, Martin Vráblík, Kryštof Krýzl a pochopitelně u všech trenérů a servisáků.

"Kombinace je organizačně strašně složitá, ráno si musíme přivstat, abychom vůbec všechno stihli," říká Filip Trejbal.

Tašky už mají všichni nachystané od večera. V jednom ranci jsou teplé věci, do nichž se nasoukají hned v cíli, jinde slalomářská výbava připravená pro přezbrojení v polovině závodu. "A to ještě musíme kalkulovat s tím, že nějaké věci si sundáme na startu, a pak nám je někdo musí dopravit dolů," připomíná Kryštof Krýzl.

Při superkombinaci lyžaři stíhají v jednom dni sjezd a jednokolový slalom. Každá disciplína vyžaduje nejen speciální lyže, ale také hůlky, boty a oblečení. "Na slalom má člověk po těle víc chráničů, bunda je tenčí, jsou i jiná pravidla o propustnosti kombinézy," objasňuje Trejbal. "Kromě páteřáku byly do loňska všechny chrániče na sjezd zakázané, teď už můžeme mít i chráněné i ruce."

Servis mají všichni členové týmu společný, ale liší se předzávodní příprava. "Mezi sjezdem a slalomem je čas už jen na jednu jízdu na rozjetí a to je pro kluky málo. Jdou proto na slalom ještě ráno před závodem," prozrazuje Bank.

Místo stupňů vítězů jen dva skromné autogramy

Krýzl vyráží do areálu Whistler Creekside s pěti páry lyží. "Lyže jedny na prohlídku, druhé na rozježdění, další na závod, pak jedny na prohlídku slalomu a poslední na závod," vypočítává. Bank bere o jeden pár méně a pochvaluje si: "Lyžárnu s odpočívárnou máme dole pod lanovkou, a tak nemusíme všechny věci tahat nahoru. Ve Wengenu musím se čtyřmi páry lyží vyjet na vleku."

Do závodu jde Bank z české party jako první, v cíli si počká na jízdu Kryštofa Krýzla, a pak už spěchá ke spodní stanici lanovky do klubovny. "Není moc času. Rychle najíst, převléknout do slalomového a jde se na prohlídku trati," vypočítává.

Sjezd mu nevyšel podle jeho představ, a tak plánuje: "Zkusím zajet nějakou superjízdu a natlačit se dopředu."

Trejbal po sjezdu už může nad výsledky kombinace zlomit hůl. "Pokazil jsem ji, teď už pojedu jen s tím, abych si vyzkoušel slalomový kopec," přiznává.

V půl druhé už mají všichni čtyři čeští reprezentanti kombinaci za sebou. Nejlépe dopadl Ondřej Bank, ale se sedmým místem není spokojen. "Myslel jsem na medaili," povzdechne si. Byl by si rád kombinační superden protáhl ještě o šest hodin, aby na večerním vyhlášení převzal vysněnou medaili. Místo toho se zamíchá mezi diváky, mladým Kanaďankám dá dva autogramy a pomalu kráčí k lyžárně.Najdete na iDNES.czmobilní verze