Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Superobří slalom vyhrál Svindal, Záhrobský na nejlepší nestačil

ZLATÁ RADOST. Nor Aksel Lund Svindal jásá po dokončení své vítězné jízdy v olympijském závodě superobřího slalomu. | foto: AP

20 2010
Norský sjezdař Aksel Lund Svindal ve Vancouveru potvrzuje, že na velkou akci se připraví vždy dokonale. Po stříbru ze sjezdu vybojoval zlato v superobřím slalomu. Český reprezentant Petr Záhrobský jel chvíli po dlouhé pauze kvůli pádu Švéda Järbyna, na Nora ztratil 3,5 vteřiny a obsadil 34. místo.

V podobně skvělé formě jako Svindal dorazil na olympiádu Američan Bode Miller, který si po bronzovém sjezdu polepšil o jednu příčku.

Na startu se nakonec neobjevili Ondřej Bank a Kryštof Krýzl, kteří dali na poslední chvíli přednost tréninku na nedělní superkombinaci, kde mají největší šanci uspět.

Martin Vráblík se na trať vydal, ale do cíle nedojel. V závěru minul branku. Záhrobský, vítěz několika super-G v Evropském poháru, projel trať velmi čistě, ale potřebnou rychlost neměl. "Snažil jsem se jet hodně aktivně, protože trať to vyžadovala, ale od prvního mezičasu jsem ztrácel. Nevím, proč to bylo. Jízda nebyla vysloveně špatná, ale čas je spíš dost špatný," pronesl.

POVĚDOMÁ TVÁŘ. I v přilbě a brýlích, navzdory grimase po dojezdu do cíle, se obličej českého závodníka jasně podobá tváři mnohem známější sestry. Petr Záhrobský, Šárčin starší bratr, v cíli super-G .

Pořadatelé postavili lyžařům náročný superobří slalom se zavřenými a rychlými, přesazovanými oblouky, obtížnost trati zvyšovaly ještě přechody ze sluníčka do stínu a naopak. V závěru závodu už byla trať také hodně rozbitá.

Záludnosti pocítilo několik kvalitních závodníků, Ital Peter Fill se do předposlední branky nevešel a poroučel se k zemi, stejně jako v polovině trati domácí naděje Manuel Osborne-Paradis.

Švéd Patrik Järbyn je vymrštěn do vzduchu poté, co narazil do jedné z branek na trati superobřího slalomu.

Järbyn  narazil do jedné z branek na trati, a ta ho vymrštila do vzduchu.

Otřesený švédský lyžař Patrik Järbyn v péči záchranářů.

Otřesený švédský lyžař Patrik Järbyn v péči pořadatelů.


Nejhorší pád si ale prožil čtyřicetiletý Järbyn, který zachytil lyží o branku a po dvacetimetrovém letu vzduchem dopadl přímo na záda. Po dlouhém vyšetření byl svezen ze svahu na kanadských saních.

Po dlouhém prvním ošetření byl svezen do cílového prostoru na kanadských saních a putoval na vyšetření. Třebaže byl hodně odřený a v obličeji měl hodně krve, lékaři zjistili, že nemá nic zlomeného, ani žádná vážnější zranění krku, zad či hlavy. "Je v pohodě," prohlásil švédský týmový lékař Per Liljehölm. Na pád si však Järbyn nepamatuje.

Svindal jako jeden z mála takřka nechyboval. Skvěle zajel i Miller, který sice opět riskoval, ale všechno mu vycházelo a jeho jízda byla nebývale čistá a plynulá.

Až do Svindalovy jízdy vedl a prohrál s ním o 28 setin, do dalších dvanácti setin se v nesmírně vyrovnaném závodě vměstnali lyžaři až do sedmého místa.

"Bylo to hodně práce dostat se zpět," připomněl úřadující vítěz Světového poháru Svindal problémy, které ho v sezoně trápily. V říjnu si zranil koleno a na konci roku nezávodil kvůli těžké chřipce.

Za klíčový v olympijském super-G označil průjezd částí zvanou Coach's Corner. "Měl jsem tam velkou rychlost a trochu jsem tam chyboval, ale naštěstí jsem to udržel. To rozhodlo," uvedl Svindal.

PÁD. Ital Peter Fill letí vzduchem poté, co nezvládl průjezd jedné ze zatáček ve finále superobřího slalomu.

PÁD. Ital Peter Fill letí vzduchem poté, co nezvládl průjezd jedné ze zatáček v superobřím slalomu.

Po šesté pozici ve sjezdu si prožil další zklamání jeden z velkých favoritů Didier Cuche, který uzavíral desítku, před ním se seřadili jeho krajané Carlo Janka a Tobias Grünenfelder.

Ještě hůře jsou na tom ale na ZOH Rakušané. Zatímco Švýcarům vyhrál sjezd Dider Défago, lyžařská velmoc má po čtyřech závodech na olympiádě jediný bronz zásluhou Elisabeth Görglové ve sjezdu. Zato Američané září; na kontě už mají šest medailí, z toho jednu zlatou Lindsey Vonnové ze sjezdu.

Miller na olympijských hrách ve druhém startu podruhé prohrál se Svindalem, přesto se ziskem čtvrté medaile stal nejlepším americkým sjezdařem historie co do počtu cenných kovů. Dosud získal tři stříbra a jeden bronz, každou medaili má z jiné disciplíny.

Superobřímu slalomu, který se na olympiádě jezdí od Calgary 1988, ale kralují Norové. Svindal totiž navázal na tři vítězství krajana Kjetila Andreho Aamodta, jenž super-G vyhrál na olympiádě v letech 1992, 2002 a 2006.

Muži - superobří slalom:

1. Svindal (Nor.) 1:30,34, 2. Miller -0,28, 3. Weibrecht (oba USA) -0,31, 4. Heel (It.) -0,33, 5. Guay (Kan.) -0,34, 6. Innerhofer -0,39, 7. Staudacher (oba It.) -0,40, 8. Janka -0,49, 9. Grünenfelder -0,56, 10. Cuche (všichni Švýc.) -0,72... 34. Záhrobský -3,49, Vráblík (oba ČR) nedokončil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze