Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Suspendace byla zrušena, čeští paralympionici o londýnské hry nepřijdou

Ilustrační snímek | foto: AP

24 2012
Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) zrušil suspendaci Českého paralympijského výboru (ČPV), ke které sáhl loni kvůli dlouhodobým sporům v českém paralympijském hnutí. Padla tak překážka pro start české výpravy na paralympijských hrách v Londýně.

Přesto, zdá se, spory uvnitř českého paralympijského hnutí nejsou ještě zažehnány. ČPV musí do konce března doložit přijetí revidovaných stanov a IPC bude celou situaci i nadále monitorovat.

ČPV nebyl od října loňského roku členem mezinárodních struktur kvůli mnohaletému sporu s Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS), jehož roky nepovažoval za člena. Po dlouholetých soudních sporech a zásahu IPC jej přijal zpět, v ČPV tak nyní jsou dvě organizace stejného zaměření, které se musí sjednotit.

"Na základě předložených dokumentů IPC okamžitě ruší suspendaci, ale ještě je před vámi hodně práce a IPC bude celou situaci monitorovat," píše v dopisu výkonný předseda IPC Xavier Gonzalez.

IPC zrušil suspendaci díky Memorandu o porozumění, jež minulý týden podepsaly ČPV, ČSTPS i Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), která ve struktuře ČPV nahradila ČSTPS. "Jsem velmi ráda, že na paralympiádu budou moci odjet postižení sportovci bez rozdílu. Vnímám to jako první krok ke zlepšení vztahů v paralympijském hnutí," uvedla v tiskové zprávě poslankyně ODS Lenka Kohoutová, členka Petičního výboru, který se situací v českém paralympismu zabýval více než rok.

Zástupkyně ČSTPS však podepsala dohodu s výhradami. "Odvolání suspendace je příznivou zprávou pro české paralympioniky," uvedla místopředsedkyně ČSTPS Radka Kučírková. "ČPV ale odmítl podepsat odsouhlasenou dohodu umožňující faktické obnovení plnohodnotného členství ČSTPS. To je tedy stále pouze formální," řekla Kučírková.

Vedení ČPV za ČSTPS uhradí dluh ve výši 1,5 milionu korun, který má organizace vůči Českému svazu tělesné výchovy. "Dohodu o vzájemném zápočtu členských příspěvků a příspěvků členům finalizují právníci, ale další finanční požadavky, které ČSTPS předkládá, jsou mimo rámec reality a možností ČPV," řekl tiskový mluvčí paralympijského výboru Pavel Lukeš.

Podle Kučírkové výkonná předsedkyně Alena Erlebachová uvedla svým nedávným dopisem IPC v omyl, neboť za viníka problému označila bývalého předsedu ČSTPS Jana Nevrklu. "Dopis byl odeslán bez vědomí ČSTPS a IPC akceptovala Nevrklovu vinu, ačkoliv je doložitelné, že problém vznikl zlovolným jednáním ČPV," řekla Kučírková. "Nechtěli jsme se rýpat v historii, ale k
přetrvávající pokřivené interpretaci ČPV se budeme objasnění vzniku sporu precizně věnovat," řekla.

Podle Kučírkové jednání ČPV způsobilo její organizaci rozsáhlé škody a umožnilo rozvoj ČATHS odkloněním financí. "Ty patřily ČSTPS a neoprávněným upíráním členství ČSTPS od roku 2004," řekla. "Jsme nadále připraveni ke kompromisům, ale ty musí být postaveny na respektování spravedlnosti a nikoliv na překrucování faktů," uvedla.

To se ale nelíbí Lukešovi. "V rozsudku Městského soudu v Praze z roku 2010, podle něhož ČSTPS nikdy nepřestal být členem ČPV, stojí, že příčinou celého sporu bylo neodpovědné a lehkovážné chování tehdejšího předsedy Nevrkly, který překročil své pravomoci a učinil neplatný právní úkon," komentoval to Lukeš. "Paní Erlebachová rozhodně nikoho v omyl neuvedla, IPC má tento rozsudek a jeho oficiální překlad k dispozici," dodal.

Čtvrteční výkonné grémium ČPV schválilo, že revidované stanovy budou platit pouze do konce letošního roku. Ty budou před registrací zaslány IPC k posouzení.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze