• Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Švédsko má na ZOH zlato z biatlonu

Anna Carin Olofssonová a Kati Wilhelmová v cíli - Vítězka olympijského závodu s hromadným startem Švédka Anna Carin Olofssonová (vpravo) v cíli s druhou Kati Wilhelmovou z Německa. | foto: Pawel KopczynskiReuters

25 2006
San Sicario - Závod s hromadným startem žen na 12,5 kilometru vyhrála na zimních olympijských hrách v San Sicariu švédská biatlonistka Anna Carin Olofssonová. Druhá byla Němka Kati Wilhelmová před krajankou Uschi Dislovou. České biatlonistky se mezi třicet nejlepších závodnic na start nenominovaly.

Anna Carin Olofssonová se stala jako první švédská biatlonistka v historii olympijskou
vítězkou.

Její slavná předchůdkyně Magdalena Forsbergová sice vybojovala šest titulů mistryně světa a stejný počet trofejí pro celkovou vítězkou Světového poháru, ale na zlatou medaili na olympiádě nikdy nedosáhla.

Dvaatřicetiletá Olofssonová se jí dočkala hned na svých prvních hrách, kde závodila s malorážkou na zádech. Startovala sice už v Salt Lake City, ale tehdy ještě jako specialistka běžkyně.

Nyní si po stříbru ze sprintu podruhé vychutná atmosféru při dekorování medailistek na turínském náměstí. Završila tak svou nejlepší sezonu v kariéře, během níž vyhrála první tři závody SP. V cíli šampionce tleskal i švédský král Carl Gustaf.

Olofssonové přišel vhod týden volna, neboť nestartovala ve štafetách. Od začátku se držela v závěsu za Němkou Kati Wilhelmovou a až do poslední střelby měla čistý štít, zatímco největší soupeřky si musely přidávat trestná kola.

Pohromou favoritek se stala předposlední 'stojka', po níž se Švédka ujala vedení před triem Němek a měla až půlminutový náskok. S ním si mohla dovolit i jednou zaváhat na poslední položce, neboť sil měla i při posledním závodu ještě dost.

Wilhelmová přiběhla se ztrátou 19 sekund druhá a s jednou zlatou a dvěma stříbry se stala nejúspěšnější biatlonistkou v San Sicariu. Třetí místo vybojovala i se třemi chybami výborná běžkyně Uschi Dislová.

Německý tým tak z deseti biatlonových závodů vytěžil dohromady jedenáct medailí.

Výsledky - závod s hromadným startem 12,5 km:
1. Olofssonová (Švéd.) 40:36,5 min. (1 tr. okruh), 2. Wilhelmová -18,8 (1), 3. Dislová -41,9 (3), 4. Glagowová (všechny Něm.) -57,1 (2), 5. Baverelová-Robertová (Fr.) -1:04,0 (2), 6. Nazarovová (Běl.) - 1:14,0 (1), 7. Liou Sian-jing (Čína) -1:20,7
(2), 8. Dafovská (Bul.) -1:32,9 (3), 9. Achatovová (Rus.) -1:43,0 (2), 10. Baillyová (Fr.) -1:45,0 (4), 11. Ponzaová (It.) -1:45,1 (1), 12. Išmuratovová (Rus.) -1:57,0 (4), 13. Henkelová (Něm.) -2:05,0 (3), 14. Tjörhomová (Nor.) -2:10,0 (3), 15. Zajcevová
(Rus.) - 2:21,8 (1).