Švédští atleti uvažují o bojkotu her

14 2004
Stockholm/Atény - Švédští atleti zvažují, že na olympijských hrách v Aténách budou bojkotovat všechny soutěže. K radikálnímu kroku jsou připraveni sáhnout v případě, že se na start postaví řečtí sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová. Ti jsou podezřelí z užívání nedovolených podpůrných prostředků.

O možném bojkotu v rozhovoru pro švédský deník Expressen hovořil šéftrenér národního atletického týmu Ulf Karlsson. Ten však zároveň zdůraznil, že nepředpokládá, že by aféra kolem řeckých sprinterů zašla tak daleko.

Oba Řekové se ve čtvrtek kvůli údajnému nedorozumění nedostavili k dopingové zkoušce a Mezinárodní olympijský výbor je na pátek ráno pozval k disciplinárnímu slyšení. Ve čtvrtek v noci však sprinteři společně havarovali na motocyklu a byli převezeni do nemocnice.

Kenteris ani Thanuová se kvůli zraněním, která nejsou vážná, k disciplinárnímu řízení nedostavili. Vedení řecké výpravy MOV požádalo o dvoudenní odklad, disciplinární komise pak tuto lhůtu prodloužila ještě o další den. Případ olympijských medailistů ze Sydney tak bude MOV projednávat v pondělí, již dnes však kvůli aféře mimořádně zasedá Řecký olympijský výbor.

Podle švédského trenéra je případ obhájce olympijského triumfu na dvoustovce i jeho reprezentační kolegyně velmi podezřelý. "Je očividné, že tolik náhod se najednou prostě stát nemůže. Navíc právě tyhle dva už dlouho podezříváme," řekl
Karlsson, který připomněl neuvěřitelné výkonnostní vzestupy Kenterise i Thanuové.

Kenteris za posledních dvanáct měsíců absolvoval jen jeden závod a kvůli zranění stehenního svalu se na poslední chvíli odhlásil z mistrovství světa v Paříži. Kvůli dopingové aféře přitom možná přišel o šanci při slavnostním zahájení zapálit
olympijský oheň.

Řečtí organizátoři dnes přiznali, že nejlepší řecký sprinter figuroval mezi dvanáctkou kandidátů na čestný post posledního člena olympijské štafety. "Samozřejmě, že tam byl, vždyť je to olympijský vítěz," řekl mluvčí Michael Zacharatos.

Olympijský oheň nakonec při pátečním ceremoniálu zapálil jachtař Nikolaos Kaklamanakis, olympijský šampion z Atlanty. Agentura AP přitom poukázala na to, že na Olympijském stadionu s pochodní běželo šest členů štafety, ačkoli pořadatelé původně mluvili o sedmi.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz