Světoběžnice Ludíková sní: Zlato přijde

Kristína Gavnholtová | foto: Reuters

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Narodila se na Slovensku. Maturitu složila v Brně, za Česko startovala i na olympiádě. Dva roky přebývala v Německu, po Pekingu bude studovat v Dánsku. Sní o soustředění v Asii, už teď měla korejskou trenérku. Badmintonistka Kristína Ludíková je skutečná světoběžnice.

A taky slečna, která se nebojí říct: "Jednou tu olympiádu vyhraju!" Co je jisté: v Číně se jí to už nepovede. Prohrála ve 2. kole s výtečnou Britkou Tracey Hallamovou. "Co se dá dělat. Kristína hrála skvěle," okomentoval to trenér českých badmintonistů Zdeněk Musil.

Už za čtyři roky v Londýně to však může vyjít. Proč by ne? Ludíková je ctižádostivá dívka, která si ráda dává vysoké cíle. Nahnáno měla v poslední době jen jednou, při nedávné maturitě na obchodní akademii.

"To jsem byla takhle maličká," přiznává 19letá rodačka z Trenčína. Mluví ve slovenštině, sem tam se jí do řeči připlete české slovíčko. "Anebo anglické. Bohužel. Někdy si připadám, že neumím pořádně mluvit ani slovensky, ani česky, ani anglicky."

Může za to její kočování po světě. Už v patnácti se rozhodovala, zda bude reprezentovat Slovensko, nebo Česko. Dlouho to doma rozebírala s rodiči, nakonec odhodlaně vyrazila přes západní hranici. Dodnes jí to na Slovensku leckdo zazlívá.

Přitom v Česku byla v poslední době spíš na skok, na olympiádu se připravovala v dlouhodobém tréninkovém kempu v německém Saarbrückenu.

Kolikrát tam bylo badmintonistce s hlubokýma očima smutno. Stýskalo se jí. "Ale zároveň vím, že jsem si zvolila určitou cestu a že po ní chci jít," tvrdí.

Doma její zapálení chápou. Oba rodiče jsou bývalí badmintonisté, u tohoto sportu se i seznámili. Až se s dcerou po příletu z Pekingu uvidí, budou vědět, že je to zase jen na chvilku. A vytuší, že je to tak správně.

Právě proto, aby i oni mohli dál snít Kristínin olympijský sen.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz