Světové rekordy se na hrách měnily nejvíckrát v historii

Osm zlatých Michaela Phelpse | foto: Reuters

26 2008
Obvykle velice vzácná věta zněla v Pekingu nejčastěji v historii olympijských her. "A je to světový rekord, nový světový rekord!" Celkem 43krát se mohli komentátoři předhánět, čí hlasivky jsou silnější.

To když někdo z 10,5 tisíce účastníků her dokončil svou disciplínu v nejlepším čase, jaký byl kdy vytvořen (atletika, plavání, dráhová cyklistika), nebo zvedl činku, s jejíž váhou si dosud žádný vzpěrač neporadil.

V plavání to na olympijských hrách v Pekingu dokonce vypadalo tak, že pokud nepadl nový světový rekord, bylo to zklamání.

Ve 302 disciplínách bylo vytvořeno 132 olympijských rekordů, z toho 43 světových. V plavání nejvíce – 25.

Rozpočet čínské olympiády byl 42 miliard amerických dolarů (775,5 miliardy korun). A prostředky, které byly vynaloženy na bazén ve "Vodní kostce", se vyplatily. Proti předchozím hrám byl o metr hlubší, vedle osmi drah měl na krajích jednu volnou navíc.

To vše, aby se vlny v bazénu lépe rozptýlily a nebrzdily plavce. Ti mohli využít revoluční plavky firmy Speedo, na nichž se podíleli experti z NASA. Odpuzovaly vodu, nadnášely... A i díky nim se mohl stát Američan Michael Phelps legendou.

Na cestě za rekordními osmi zlatými na jedné olympiádě vytvořil sedm světových rekordů. Stejný počet jich v roce 1972 v Mnichově (v počtu světových rekordů druhé nejúspěšnější olympiádě) překonal i jeho krajan Mark Spitz, tehdy však bral i stejný počet zlatých.

Druhou velkou legendu našly olympijské hry v Pekingu v jamajském sprinterovi Boltovi. "Jejich výkony zůstanou nezapomenuty," prohlásil na adresu Phelpse a Bolta šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

I Boltovi pomáhala technika v podobě rychlého povrchu Mondo, který běžci vrací energii, již do povrchu vtlačí při jeho prošlápnutí.

Jamajčanova úspěšnost v Pekingu byla bezchybná: disciplína = zlato = světový rekord. V závodě na 100 metrů, 200 metrů i ve štafetě na 4 x 100metrů posunoval dosud dosažené lidské hranice.

Nikdo tak po právě skončených hrách nepochybuje, že je Bolt nejrychlejším mužem světa.

Světový rekord na jeho oblíbené dvoustovce byl přitom naposledy stanoven legendárním Michaelem Johnsonem před 12 lety. "Věděl jsem, že pokud chci překonat právě tenhle rekord, měl bych se o to pokusit právě v Pekingu, protože dráha je tady opravdu rychlá," tvrdil Usain Bolt.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...Najdete na iDNES.cz