Svorada si přeje: Odjet a rychle domů

14 2004
Praha - Pouťová konfeta zamotaná do řetězu zastavila před čtyřmi lety cyklistu Jána Svoradu při olympijském závodě v Sydney. Marně se pokoušel dohnat zrychlující peloton, závod vzdal. „To byla smůla, proti které nic nenaděláte. Tak se to musí brát. Závod je vždycky velká neznámá, může se přihodit spousta dobrých i špatných věcí,“ říká pětatřicetiletý cyklista.

Letos vyjel na olympiádu už potřetí.

Sálal z něj klid. Žádná nervozita, touha po zadostiučinění. „Nijak to neprožívám. Jedu jako na každý jiný závod. Vyhrát by bylo pěkné, ale je třeba zůstat na zemi. Být do desátého, patnáctého místa by bylo hezké,“ řekl vítěz závěrečné etapy Tour de France 2001.

Přestože za sebou nemá skvělou sezonu, měl by Svorada být lídrem mezi čtveřicí českých jezdců v silničním závodě. „Uvidíme. Pokud dojedeme ve větší skupince, mám já šanci udělat ten nejlepší výsledek, jsem nejrychlejší. Ale nikdo z nás není bez šance, výsledek může udělat kdokoli,“ tvrdí.

Profil trati, jež by měla být obtížnější než v Sydney, příliš nezkoumal. „To není tak důležité. Jede se sedmnáct kol, člověk to párkrát objede, než půjde skutečně do tuhého.“ Čeká, že se pole závodníků, v němž chybí několik hvězd, na technické trati a v horkém počasí roztrhá na skupinky.

V první se jezdci poperou o medaile. A ve druhé? „Nikde není psáno, že by tam nemohl být nikdo z nás. Trať není tak těžká, že by se neměla dát jet,“ říká.

Trénoval, odpočíval u časopisů, společenských i technických. Po procházkách ve starověkých Aténách netouží. Hned v neděli se vrací zase do Česka. „Mně je doma dobře,“ povídá.

Dnes ho však čeká dlouhá štreka ve spalujícím žáru. A možná divák, který zase hodí na trať fáborek. „Toho ani horka se tak nebojím. Spíš nepříjemných pádů. V takových závodech jsou i cyklisté, kteří nejsou tak technicky vyspělí. Stačí být na nesprávném místě a může být po závodech. Tomu bych se rád vyhnul.“

Ján Svorada
■ silniční závod cyklistů
■ dnes v 11.45 

Autoři:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz