Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoradovy naděje zhatila hozená pentle

27 2000
S y d n e y - Propadákem českého týmu a triumfem německé profesionální stáje Deutsche Telekom skončil olympijský závod silničních cyklistů. První místo obsadil Němec Ullrich následován Kazachem Vinokurovem, zatímco čeští zástupci se dívali na čelo závodu hodně z povzdálí. Nejlepší dojel Tomáš Konečný na 70. příčce, Pavel Padrnos skončil o šest míst hůře a Ján Svorada s Radimem Kořínkem závod vzdali.

Ačkoli cyklisté jeli v barvách národních týmů, dost často se stávalo, že spolupracovali na základě příslušnosti k jednotlivým profesionálním stájím. Tak se zrodil také rozhodující únik, v němž se ocitli Ullrich, Vinokurov a Kloeden, všichni z týmu Deutsche Telekom. Dlouho se v popředí startovní pole držel i Padrnos, ovšem v závěru už nestačil.

Z pohledů a reakcí českých cyklistů po závodě se dalo vyčíst velké zklamání. Svorada měl být hlavním trumfem týmu při případném závěrečném spurtu, ale vše dopadlo jinak. V desátém kole mu jeden z diváků hodil do kola pentli, ta se zamotala do zadního desetikolečka a Svorada musel zastavit, aby závadu odstranil. Spolu s ním čekal i Kořínek, původní "profesí" biker, který byl k silničníme závodu nominován až po dopingovém skandálu Jana Hrušky.

K závadě na Svoradově bicyklu došlo právě v okamžiku, kdy peloton začal nabírat tempo, a oba cyklisté již devadesátisekundovou ztrátu nedohnali. Nakonec se rozhodli závod vzdát. Lépe na tom nebyl ani Konečný. "Měl jsem defekt, dva pády a křeče v nohou. Jsem na tom psychicky dost špatně. Ještě nevím, jestli pojedu časovku," svěřil se v cíli.

1. Ullrich (Něm.) 5:29:08 hod., 2. Vinokurov (Kaz.) -9, 3. Klöden (Něm.) -12, 4. Bartoli (It.) 1:26, 5. L. Jalabert (Fr.), 6. Hoj (Dán.), 7. Wadecki (Pol.), 8. Hincapie (USA) všichni - 1:26, ... 70. Padrnos -1:38, 76. Konečný -5:50, nedokončili Svorada, Kořínek.

Momentka z olympijského cyklistického závodu

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz