Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Svou práci si dodělám, slíbil Jandův kouč

9 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Český skok na lyžích má nepřátele, kteří mu škodí, tvrdí slovinský trenér národního týmu Vasja Bajc. Muž, který dokázal pozvednout Jakuba Jandu na úplnou špičku mezi světovými skokany, hrozil předčasným odchodem a byl už vážně rozhodnut nejet ani na olympiádu.

Prý jste pohrozil, že nepojedete na olympiádu, bylo to tak?
Byl jsem už rozhodnutý, že zůstanu doma v Lublani a na cestu jsem poslal samotného servismana z Elanu s lyžemi. Už byl kousek před hranicemi Slovinska s Itálií, když  jsme se s Leošem Škodou po telefonu dohodli, že ještě pojedu.

Co vás vedlo k takovému rozhodnutí a proč jste ho nakonec změnil?
Víme, jaká je v posledních měsících od Turné čtyř můstků situace. Začalo to spekulacemi kolem nominace a pokračovalo dohady nad lidmi, kteří se mají na olympiádě o skokany starat. Atmosféra v týmu byla den ode dne horší, proto jsem přemýšlel, jestli sem vůbec jezdit. Ale konec konců jde o závodníky, kteří tady budou skákat. Mám smlouvu do konce této sezony, proto jsem se na poslední chvíli rozhodl, že pojedu a svou práci dodělám.

Bajc zůstal doma. Pak se nechal přemluvit - čtěte ZDE

Myslíte si, že máte hodně nepřátel?
Nejen já, ale myslím, že celý skok má nepřátele. Jsou tady lidé, kteří jsou proti nám, proti českým skokům, a v takové situaci se pracuje špatně. Pořád slyšíš, že jde někdo proti tobě…

Už jste tady o všem mluvil s Jakubem Jandou?
Zatím na to nebyl čas, měli jsme jen krátkou technickou poradu o programu přípravy. O tom, co bude dál, si musíme říct dnes večer.

Jak se mohou rozpory podepsat na jeho výkonech?
Jandys už delší dobu nebyl v pohodě, motivace, kterou měl před Turné je pryč. Sportovní motivace ovšem nevydrží 365 dní v roce na maximu a já věřím, že olympiáda ho dostane znovu nahoru. Jsem přesvědčen, že zaskáče co umí a bude bojovat o medaile.

Vydrží ten hrozný tlak?
Jestli to vydrží nebo ne, se uvidí za deset dní. Ale myslím si, že jako profesionál by měl dokázat se správně motivovat. My v realizačním týmu mu k tomu připravíme ty nejlepší podmínky, ale skákat bude on sám.

Jakou má formu?
Poslední dobou skákal líp v trénincích než v samotných závodech. Ale vím, jaké byly například ve Willingenu podmínky, jak se tam točil vítr. Pro mě je důležité, že ho pořád vidím předvádět skoky, které umí. Uvidíme, jak si poradí s vysokou nadmořskou výškou. Ale při tréninku v podobně položeném Courchevelu skákal dobře.

Budete zklamán, když nakonec nezíská medaili?
Ne. Medaile jsou v každém závodě jen tři a skokanů 86. A každý má tu šanci.

Udrží se Janda na špici i když u národního týmu skončíte?
Proč ne. Je jedno jestli skončím nebo neskončím, na světě je dost dobrých trenérů. Když je ve vrcholné formě a s motivací jako na letošním Turné, tak s ním může být jakýkoli trenér.

Chtěl jste okamžitě skončit, ale nakonec jste zpátky. Jaké jsou vaše další plány?
Teď budu dělat všechno proto, abychom olympiádu přežili jak se od nás očekává. Potom doděláme sezonu a mezitím budeme plánovat co dál. Nemáme jen nepřátele, čtu i vzkazy od rodičů skokanů, kteří nám věří, a to člověka povzbudí, že je na správné straně. Nejde jen o reprezentační áčko, ale jde o celý skok. V roce 2009 máme v Liberci mistrovství světa a bez mladých skokanů to nepůjde.

Je tedy šance, že zůstanete?
To ještě musíme probrat, posoudíme, co jsme udělali špatně a  co se povedlo...  A potom uvidíme.

Dají se ty šance vyjádřit v procentech?
Abyste byli spokojeni, tak řeknu fifty - fifty, půl na půl. To se mě nebude nikdo ptát proč něčemu dávám víc procent.

Co by vás mohlo přesvědčit k tomu, abyste zůstal?
Musel bych cítit, že nás tady opravdu ještě někdo chce a potřebuje. Pak bych mohl pokračovat, ale jinak to zabalíme a mohou to dělat jiní lidé. To vůbec není problém. Ještě na světě dost míst.

Máte už nějaké nabídky z jiných zemí?
O tom nechci mluvit.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze