Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sydney, přirozená australská jednička

23 2000
S y d n e y - () Přestože zdejším oficiálním hlavním městem je Cannbera a závistivé Melbourne dělá všechno proto, aby právě jej svět vnímal jako pravou australskou jedničku, přirozeným centrem a srdcem kontinentu hostícího letošní olympiádu je jedině Sydney. I když právě probíhající největší sportovní svátek planety dodal hlavnímu městu státu Nový Jižní Wales ještě více lesku a místní obyvatelé zvaní "sydneysiders" jej hodlají přiblížit celému světu v co největší kráse, i během dnů všedních se Sydney právem řadí k nejkrásnějším městům světa.

Při jeho prohlídce pak musí každý hned na úvod vyřešit zásadní otázku - odkud začít?

Rozhodnutí bývá ve většině případů stejné. Jako má Paříž svou Eiffelovku, New York Sochu Svobody a Moskva mausoleum, opravdovou dominantou Sydney je místní Opera. Netypický tvar její střechy, představující mořské mušle, se stal nejen symbolem letošní olympiády, ale i celé Austrálie a Opera House je navíc ideálním výchozím místem k okružní procházce klasickým centrem Sydney.

Ze zdejšího přístaviště Circular Quay je nejenom nádherný výhled na sousední monumentální most Harbour Bridge, kterému v těchto dnech dominují obří olympijské kruhy, ale lze odtud podniknout díky rozlehlé síti výletních lodí nejrůznější vyjížďky nekonečným zálivem a obdivovat neuvěřitelně rozlehlé sydneyské osídlení.

Nejdelší vyjížďka  vede až daleko na sever a poté, co vaší lodi dají přednost auta na dálnici, neboť celá část silničního mostu se před lodičkou uctivě zvedne, naskytne se nádherný pohled na luxusní obydlí na mořských březích, kde namísto aut garážují lodě a jachty a z domácích přístavišť dopravuje do jejich obydlí na kopci movitějští sydneysidery speciální lanovka.

Kousek od  Harbour Bridge, kde se bezprostředně po přidělení OH 2000 právě Sydney před lety konal velký celodenní oslavný piknik a auta i vlaky měly na 24 utrum, se nachází malebná čtvrť The Rocks s úzkými křivolakými uličkami, kavárničkami a o víkendech i rušným tržištěm, které je vždy středem zájmu zahraničních turistů. Mimochodem Harbour Bridge se stal zlomovým místem v kariéře australského herce Paula Hogena, dnes už známého jako Krokodýl Dundee.

Právě na zdejším mostě ho objevil producent, když tu Paul dokola natíral mostní konstrukci z jedné strany na druhou. Nabídnutou šanci však využil dokonale a mnohem ambicióznějším a zkušenějším hereckým kolegům to při své premiéře pěkně natřel.

Podél moře a přístavních doků vás pak cesta zavede na konec zálivu do luxusního Darling Harbouru, kde se vedle obřího kina s velkoplošným plátnem, námořního muzea, rozsáhlého obchodního komplexu, útulných čínských zahrad a turisticky atraktivního Aqvária včetně žraloků a rejnoků lze potěšit i jízdou monorailem.

Speciální vlak jezdí po vcelku krátkém okruhu úplným středem Sydney, ovšem přibližně ve výšce pátých pater zdejšího komplexu mrakodrapů, takže se lze pokochat nejen výhledem na přístav a rušné ulice Downtownu, ale i zkontrolovat činnost podnikatelů a úředníků přímo okny jejich kanceláří...

Výškovou dominantou zdejší mrakodrapové oblasti je pak televizní věž Sydney Tower s vyhlídkovou restaurací v nejvyšším bodě. Vyplatí se vyjet nahoru vpodvečer a vychutnat si pohled na Sydney za světla i za tmy. Stojí to sice hodně, ale určitě za to!

Místní radnice ničím výrazně neoslní, mnohem lákavěji vyhlíží sousední Queen Victoria Bulding, třípatrová pasáž s kavárničkami a obchůdky vybranějších značek a poněkud vyšších cen. Průměrný obyvatel Sydney a správný zahraniční turista si naopak nenechá ujít obrovské tržiště Queen Victoria Market nedaleko poměrně malé Čínské čtvrti, kde lze od čtvrtka do neděle koupit prakticky cokoli a výrazně levněji.

Kolorit zdejšímu lidskému hemžení dodává jednak tradiční rybí ozón ze zdejšího rozlehlého mořského stánku a navečer i halasné překřikování prodavačů ovoce, kteří zlevňují své dosud čerstvé, ale zatím neprodané zboží skutečně až na minimum.

Ale být v Sydney a nezavítat na Kings Cross, to je turistická prohra. Pár minut od rozlehlého Central parku je na malé ploše soustředěno nejen sydneyské centrum neřesti plné zábavních podniků, ale i bohatá síť levných hostelů pro mladé cestovatele, kteří zde mohou poznat pravý noční život opravdu live.

Ovšem ani vykřičeným čtvrtím se pokrok nevyhne, za pár let už se počet světsky vyhlížejících nahaněčů do erotických podniků pomalu vyrovnal s množstvím malých internetových kavárniček...

Během posledních dvou zářijových týdnů je však středem Sydney i celého světa až donedávna nevýrazná čtvrť Homebush Bay, něco málo přes půlhodiny jízdy vlakem právě od Opery. Právě zde vyrostl nádherný Olympijský park, na němž budou byly v pátek 15. září 2000 slavnostně zahájeny 27. olympijské hry. Tak buďte vítáni!

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz