Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sydney znovu ožije olympijským duchem

5 2000
S y d n e y - Gigantická tříhodinová show, která si svou velkolepostí v ničem nezadá se zahajovacím ceremoniálem uplynulých olympijských her, odstartuje 18. října v Sydney hry paralympijské. Přes 4000 různě handicapovaných sportovců z více než 125 zemí planety Země zde během jedenácti dnů bude soutěžit v 18 sportovních disciplínách. Ačkoli se ceny vstupenek na zahajovací ceremoniál pohybují v rozmezí 60 - 170 australských dolarů, podstatná část ze 110 tisícového hlediště Olympijského stadionu je již dnes vyprodána.

Pořadatelé znovu úzkostlivě tají, jakou podobu bude slavnostní ceremoniál mít, jisté však je, že se jej zúčastní celá řada protagonistů známých z obou ceremoniálů olympiády. Diváci i sportovci se tak znovu setkají se zpěvačkami Kylie Minogue a Vanessou Amorosi, či domorodým umělcem Youthu Yindim.

Právě dnes zapálili v Canbeře australští domorodci z kmene Ngunnawal při tradiční slavnosti oheň, který po čtrnáctidenní, 750 km dlouhé pouti Austrálií vzplane nad Olympijským stadionem. Štafeta s ohněm proběhne hlavními městy všech států Australského svazu.

Zájem o paralympiádu je mezi Australany skutečně značný, a tak z předprodejů mizí vstupenky i na další sportoviště. Necelé tři týdny po skončení olympiády tak znovu ožijí haly The Dome a SuperDome, skvostné Aquatic Centrum, velodrom Duc Gray a další místa, kde se bojovalo o sady olympijských medailí.

Závěrečný ceremoniál paralympijských her, který proběhne 29. října, bude zároveň tečkou za šedesát dnů trvajícím kulurním festivalem, který probíhá na různých místech Sydney.

Mezi účastníky her nebudou chybět ani čeští paralympici, kteří se zapojí vesměs do individuálních disciplín her.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz