Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Lenin, Putin a Soči. Symboly komunismu na olympiádě

10 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Putin je náš, nikdo nám ho nevezme. Dvě dámy posedávají na městské pláži v Soči a vzpomínají na staré dobré časy. Ale ne s nostalgií. Obě věří, že se vše obrátí k lepšímu. Díky komu? Díky Vladimiru Putinovi. Jejich Putinovi, jak ony samy říkají. Určitě si to nemyslí všichni Rusové, ale tenhle názor v Soči uslyšíte téměř všude.

A skoro na každém kroku tu narazíte na upomínku komunistického režimu. Leninova třída nebo Frunzeho ulice přečkaly devadesátá léta plná změn a lidé si ně zvykli. Mimochodem Lenin už tu není zločincem nebo hrozbou. Je součástí ruských dějin. Potvrzují to obě ženy, podle kterých je lepší se z dějin poučit a ne je zavrhnout. I se zločiny a terorem. 

Fotogalerie

Jako celé Rusko je Soči plné kontrastů. Na jedné straně chudí lidé, na straně druhé bulváry s palmami a rezidencemi. Vzrostlé palmy musejí vypadat na okrajích širokých bulvárů během letních měsíců úchvatně. A Soči úchvatné opravdu je. Stačí si odmyslet bezdomovce, poslední zbytky neopravených domů a toulavé psy. 

Boom slavného letoviska zmizel v dalekém komunismu. Kdysi to bývalo Saint-Tropez Černého moře. Jezdil sem za odpočinkem Stalin i jeho následovníci. Po pádu komunismu ale začaly místní hotely a sanatoria chátrat. 

Olympiáda má přinést oživení. A je to tu vidět na každém kroku. Ruiny střídají nové hotely a nejde jen o areál olympijského parku. Má se tu jezdit formule 1 a prezident Putin sem chce přilákat bohaté Rusy. Ať raději jezdí do Soči a ne na Floridu. Jak tahle snaha dopadne, to ukáže až čas.Témata: Soči, Vladimir Putin, ZOH
Nejčtenější

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2017, naj. 16 900 km, diesel
1 339 356 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze