Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Lenin, Putin a Soči. Symboly komunismu na olympiádě

10 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Putin je náš, nikdo nám ho nevezme. Dvě dámy posedávají na městské pláži v Soči a vzpomínají na staré dobré časy. Ale ne s nostalgií. Obě věří, že se vše obrátí k lepšímu. Díky komu? Díky Vladimiru Putinovi. Jejich Putinovi, jak ony samy říkají. Určitě si to nemyslí všichni Rusové, ale tenhle názor v Soči uslyšíte téměř všude.

A skoro na každém kroku tu narazíte na upomínku komunistického režimu. Leninova třída nebo Frunzeho ulice přečkaly devadesátá léta plná změn a lidé si ně zvykli. Mimochodem Lenin už tu není zločincem nebo hrozbou. Je součástí ruských dějin. Potvrzují to obě ženy, podle kterých je lepší se z dějin poučit a ne je zavrhnout. I se zločiny a terorem. 

Fotogalerie

Jako celé Rusko je Soči plné kontrastů. Na jedné straně chudí lidé, na straně druhé bulváry s palmami a rezidencemi. Vzrostlé palmy musejí vypadat na okrajích širokých bulvárů během letních měsíců úchvatně. A Soči úchvatné opravdu je. Stačí si odmyslet bezdomovce, poslední zbytky neopravených domů a toulavé psy. 

Boom slavného letoviska zmizel v dalekém komunismu. Kdysi to bývalo Saint-Tropez Černého moře. Jezdil sem za odpočinkem Stalin i jeho následovníci. Po pádu komunismu ale začaly místní hotely a sanatoria chátrat. 

Olympiáda má přinést oživení. A je to tu vidět na každém kroku. Ruiny střídají nové hotely a nejde jen o areál olympijského parku. Má se tu jezdit formule 1 a prezident Putin sem chce přilákat bohaté Rusy. Ať raději jezdí do Soči a ne na Floridu. Jak tahle snaha dopadne, to ukáže až čas.Další z rubriky

Organizátoři olympiády v Riu porušili slib. Jachtařům záliv nevyčistí

Guanabara, znečištěný záliv u Rio de Janeira

Rio de Janeiro nedodrží slib: záliv Guanabara nebude před olympijskou regatou vyčištěn. Za dva...

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz