Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Syn zažije to, čeho se táta nedočkal - olympijské hry. Zatím ty mládežnické

TRUMFNUL TÁTU. Lukáš Kočař zažije olympijskou atmosféru, jeho otec Tomáš se zařazení triatlonu do programu her v kariéře nedočkal. | foto: galantbrno.cz

5 2010
Táta Tomáš vybojoval sedm republikových titulů. Jenže na olympiádu se Kočař senior nikdy nepodíval, triatlon se do jejího programu dostal až v Sydney 2000 a on ukončil kariéru dva roky předtím. Syn Lukáš se stal šampionem zatím čtyřikrát. A za pár dnů zažije i olympijskou atmosféru, v Singapuru na Olympijských hrách mládeže.

"Těším se," tvrdí syn.

"Hlavně podat maximální výkon, vydat ze sebe všechno. Když nevyhraje, nevyhraje, ale nesmí se na to vykašlat!" radí otec.

Možná že tak junior naplní ambice, na které jeho táta nikdy nemohl pomýšlet. Hlavně ale pokračuje v rodinné sportovní tradici. I máma Kočařová slavila titul české šampionky v triatlonové kombinaci plavání, kola a běhu. Přemožitelku nenašla v roce 1989.

Olympijské hry mládeže

uskuteční se 14.-26. srpna v Singapuru

startovat na nich bude 3600 sportovců ve věku 14 až 18 let

česká výprava má 60 členů, z toho 38 sportovců

reprezentovat budou překážkáři, sprinter, diskař, kladivář, skokan o tyči, cyklisté, kanoisté, lukostřelec, moderní pětibojaři, plavci, střelci, šermíři, tenisté, triatlonista, basketbalistky a veslaři

"Nejdřív jsem plaval, ale triatlon mi šel líp," přiznal Lukáš. Proto šel po vyšlapané cestě rodičů.

"Já jsem taky původně plavec," vzpomínal starší z Kočařů. "Na vojně v Rudé hvězdě jsem se potkal s klukem, který triatlon dělal. V září 1986, kdy jsem s vojnou končil, jsem jel první závod. Hned jsem vyhrál a už to bylo."

To loňský Objev roku mezi triatlonisty, sedmnáctiletá česká naděje kombinuje tři disciplíny teprve pět let.

Svůj první závod absolvoval v Táboře 2005, hned jako mistrovství republiky a... Ne, vítězství z toho nebylo. Snad v tomto jediném na rodinné vlně nepokračoval. "Byl jsem třetí," řekl.

Teď před cestou na druhý konec světa ("Zatím jsem nebyl dál než v Evropě") si Kočař junior přeje: "Byl bych spokojený, kdybych finišoval do desítky."

Formu na to má, minulý týden na Evropském poháru juniorů v Táboře byl čtvrtý a tam zároveň vyhrál svůj čtvrtý český titul. Zatím největší poměření se světem zažil loni na evropské kvalifikaci pro Olympijské hry mládeže ve Španělsku.

"Skončil jsem druhý, postupovalo prvních devět," připomněl. "Takže docela slušné. A forma je i teď." Jednou ji možná ukáže i na těch opravdových hrách s pěti kruhy ve znaku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze