Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme také soutěžit na olympiádě! Muži touží proniknout mezi akvabely

KRASOPLAVCI. Spolek Krasoplavci bojuje za rovnoprávnost v synchronizovaném plavání. Chtějí prorazit i do programu olympijských her. | foto: Krasoplavci

7 2012
Boj za rovnoprávnost ve sportu nikoho nepřekvapí, pokud je veden ženami. Ale když si chtějí právo startovat na olympijských hrách vydobýt muži, už leckdo znejistí. Český spolek Krasoplavci se už 14 let marně domáhá, aby se na olympiádě soutěžilo také v synchronizovaném plavání mužů.

Ženy na olympijských hrách boxují, perou se na žíněnkách, na tatami, hrají fotbal. Už neexistuje sport, který by byl ryze mužský. Naopak do bazénu při soutěži akvabel je pod pěti kruhy mužům vstup zapovězen. Pánové se mohou pouze dívat.

"Jsem smířená s tím, že je to čistě ženský sport, nedokážu si představit, že by to bylo třeba jako v krasobruslení ve smíšených párech. Problém s tím nemám, synchronizované plavání je prostě o ženách," řekla česká olympionička Soňa Bernardová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ale muži by jednou rádi také bojovali v olympijském bazénu o medaile. Zatím je to jen sen několika nadšenců.

Už v roce 1998 se Martin Kopecký díval při vaření na Evropský pohár v synchronizovaném plavání a napadlo ho: "Když mohou ženy hrát hokej, proč by muži nemohli trochu rozbouřit hladinu typicky dámského sportu? Těžko bych cvičil se stuhou, ale synchronizovaně plavat s partou kamarádů? Proč ne!"

Tak chodil po hospodách, volal přátelům a přesvědčoval je, aby s ním do téhle bláznivé akce šli. Našel osm dalších odvážlivců a pod vedením trenérky Kateřiny Chocové založili spolek Krasoplavci.

Fotogalerie

Pánové nejrůznějších profesí a rozdílného věku v plavkách ve stylu Rozmarného léta dělají v bazénu různé cviky. Působí to komicky, lidé to berou spíše jako recesi.

"Jsme možná poněkud nezvyklým týmem, ale není to jen o recesi. Naším prvním cílem je dostat se do programu olympiády ve formě exhibice a rádi bychom dosáhli toho, že budeme soutěžit s ostatními plavci," vysvětluje trenérka Chocová.

Krasoplavci proto už sedm let pořádají mezinárodní soutěž v mužském synchronizovaném plavání s názvem Men's Cup. Na internetu také běží petice Za zařazení mužského synchronizovaného plavání mezi oficiální sporty. "Věřím, že se nám i díky petici podaří svět přesvědčit, že v synchronizovaném plavání mají muži své místo," říká Chocová.

I když je jejich boj zatím marný, letos do Londýna pojede skupina Krasoplavci už na své čtvrté olympijské hry. V Sydney, Aténách i Pekingu uspořádali show pro veřejnost. Vystoupení vždy upoutalo pozornost. Ve stejný úspěch v současnosti dvanáctka mužů doufá i teď.

Exhibice pro fanoušky v olympijském Londýně plánují Krasoplavci na pátek. Vystoupí dvakrát ve 14 a 16 hodin. Místo ale zatím tají. "Po návratu začneme opět pravidelně trénovat a třeba se v Riu splní náš sen," přeje si Chocová.

Co myslíte, povede akvabelám-mužům prorazit do olympijského programu?

Autor:


Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz