Chceme také soutěžit na olympiádě! Muži touží proniknout mezi akvabely

KRASOPLAVCI. Spolek Krasoplavci bojuje za rovnoprávnost v synchronizovaném plavání. Chtějí prorazit i do programu olympijských her. | foto: Krasoplavci

7 2012
Boj za rovnoprávnost ve sportu nikoho nepřekvapí, pokud je veden ženami. Ale když si chtějí právo startovat na olympijských hrách vydobýt muži, už leckdo znejistí. Český spolek Krasoplavci se už 14 let marně domáhá, aby se na olympiádě soutěžilo také v synchronizovaném plavání mužů.

Ženy na olympijských hrách boxují, perou se na žíněnkách, na tatami, hrají fotbal. Už neexistuje sport, který by byl ryze mužský. Naopak do bazénu při soutěži akvabel je pod pěti kruhy mužům vstup zapovězen. Pánové se mohou pouze dívat.

"Jsem smířená s tím, že je to čistě ženský sport, nedokážu si představit, že by to bylo třeba jako v krasobruslení ve smíšených párech. Problém s tím nemám, synchronizované plavání je prostě o ženách," řekla česká olympionička Soňa Bernardová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ale muži by jednou rádi také bojovali v olympijském bazénu o medaile. Zatím je to jen sen několika nadšenců.

Už v roce 1998 se Martin Kopecký díval při vaření na Evropský pohár v synchronizovaném plavání a napadlo ho: "Když mohou ženy hrát hokej, proč by muži nemohli trochu rozbouřit hladinu typicky dámského sportu? Těžko bych cvičil se stuhou, ale synchronizovaně plavat s partou kamarádů? Proč ne!"

Tak chodil po hospodách, volal přátelům a přesvědčoval je, aby s ním do téhle bláznivé akce šli. Našel osm dalších odvážlivců a pod vedením trenérky Kateřiny Chocové založili spolek Krasoplavci.

Fotogalerie

Pánové nejrůznějších profesí a rozdílného věku v plavkách ve stylu Rozmarného léta dělají v bazénu různé cviky. Působí to komicky, lidé to berou spíše jako recesi.

"Jsme možná poněkud nezvyklým týmem, ale není to jen o recesi. Naším prvním cílem je dostat se do programu olympiády ve formě exhibice a rádi bychom dosáhli toho, že budeme soutěžit s ostatními plavci," vysvětluje trenérka Chocová.

Krasoplavci proto už sedm let pořádají mezinárodní soutěž v mužském synchronizovaném plavání s názvem Men's Cup. Na internetu také běží petice Za zařazení mužského synchronizovaného plavání mezi oficiální sporty. "Věřím, že se nám i díky petici podaří svět přesvědčit, že v synchronizovaném plavání mají muži své místo," říká Chocová.

I když je jejich boj zatím marný, letos do Londýna pojede skupina Krasoplavci už na své čtvrté olympijské hry. V Sydney, Aténách i Pekingu uspořádali show pro veřejnost. Vystoupení vždy upoutalo pozornost. Ve stejný úspěch v současnosti dvanáctka mužů doufá i teď.

Exhibice pro fanoušky v olympijském Londýně plánují Krasoplavci na pátek. Vystoupí dvakrát ve 14 a 16 hodin. Místo ale zatím tají. "Po návratu začneme opět pravidelně trénovat a třeba se v Riu splní náš sen," přeje si Chocová.

Co myslíte, povede akvabelám-mužům prorazit do olympijského programu?

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Najdete na iDNES.cz