Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Popáté na hry. Čárky si za olympiády nedělám, říká plavkyně Bernardová

Soňa Bernardová (vepředu) se chystá na svoji pátou olympiádu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Její trenérce při procházce na slavnou pláž Copacabana strhli lapkové z krku řetízek. Jiný den ji zase překvapil hustý liják, kvůli kterému se musel zrušit trénink. Z taxíku důvěrně poznala Rio de Janeiro, když dvě hodiny trčela v zácpách.

Z Brazílie se ale synchronizované plavkyně Soňa Bernardová s kolegyní Alžbětou Dufkovou vrátily naprosto spokojené. V olympijské kvalifikaci minulý týden obsadily deváté místo a v létě se podívají do Brazílie znovu.

„Je to obrovská úleva,“ přiznává Bernardová, která se může začít připravovat na svůj pátý start pod olympijskými kruhy. „Nikdy nebylo mým cílem dělat si čárky za olympiády. Vždycky je to o tom, že se připravujeme na každý konkrétní závod,“ vypráví 40letá matadorka.

Svou pátou účastí se přiblíží českým rekordmanům. Šestkrát se na hrách představila vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která také usiluje o Rio, veslaři Václav Chalupa s Jiřím Ptákem a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

Mezi akvabelami je česká závodnice, která s parťačkou Dufkovou roky patří k širší světové špičce, svou dlouhověkostí unikátem.

Nad tím ale teď Bernardová nepřemýšlí. „Spíš se teď cítím unaveně,“ prohodí. „Procestovaly jsme asi třicet hodin, do Brna jsme přijely po půl druhé v noci,“ líčila na úterním setkání s novináři, na které dorazila se zpožděním.

Že by problémy s aklimatizací?

„Spíš mě zklamala technika, ráno jsem nemohla nastartovat auto,“ pousměje se Bernardová. „To byl první šok a druhý byl, když jsem se po těch třicetistupňových vedrech a téměř stoprocentní vlhkosti ráno probudila a viděla sněhovou nadílku,“ doplňuje závodnice brněnské Tesly.

S Dufkovou, která je o 15 let mladší, chce nyní postup do Ria oslavit, potom akvabelám zase začnou denně třífázové tréninky, k tomu dubnový domácí šampionát, v polovině května zase mistrovství Evropy. „Snažím se hlavně vrátit do reálného života, Brazílie nás z něho trošku vytrhla,“ podotýká čtyřicátnice, kterou při kvalifikaci přijela do Jižní Ameriky podpořit její maminka s kamarádkou.

„K bazénu se chtěly dostat metrem, ale tam zjistily, že se teprve staví. Přitom tam viděly jen dva borce s krumpáčem,“ popisuje rozesmátá Dufková. „Nakonec se tam naše jediné fanynky z Česka dostaly asi za čtyři hodiny,“ pokračuje zkušenější kolegyně.

„Musím ale říct, že doprava tam kolabovala už teď. Jsem zvědavá, jak to bude v létě,“ doplní Bernardová, která se pokusí v Riu poprvé proniknout do olympijského finále pro nejlepší dvanáctku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze