Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Synek se poučil z minulé olympiády, je v klidu

Ondřej Synek - Skifař Ondřej Synek. | foto: Ivana Roháčková

23 2008
Podruhé jede Ondřej Synek na olympijské hry. V Pekingu bude stejně jako před čtyřmi lety v Aténách jedním z favoritů své disciplíny. Věří však, že dopadne lépe než v Řecku, kde s Milanem Dolečkem na dvojskifu skončili pátí. Nyní ho čeká závod ve skifu, na němž od roku 2005 přivezl medaili ze všech velkých akcí. "Před minulou olympiádou jsem se nechal v tomto období, když za mnou začali chodit novináři, nechal moc vystresovat. Moc jsem si to bral k srdci," řekl Synek.

"Teď už si z toho nic nedělám a jsem klidný. Už jsem se s tím naučil žít," dodal skifař. I do Atén totiž cestoval jako medailista z předešlého MS.

Úřadující vicemistr světa je připraven dát si pozor i přímo v Pekingu.

Veslařské šampionáty jsou totiž mnohem komornější záležitost než olympijské hry. "Člověk si musí dát pozor, aby samotná soutěž nešla stranou a neschovala se za sledování dalších sportovců. Nesmím se rozhodit, že támhle je nějaká hvězda," podotkl pětadvacetiletý rodák z Brandýsa nad Labem.

Synek se stejně jako další členové české veslařské výpravy vydá do Pekingu již příští týden. Momentálně se pilně připravuje na Slapské přehradě, kde reprezentace tradičně trénuje. Olympijské myšlenky jej ale už přepadávají delší dobu. I díky častým rozhovorům s novináři.

"Beru jako realitu, je čas olympiády. Například s rodinou to ale neprobíráme. Myšlenky na to, jak to tam bude vypadat, ale občas mám. Moc se tím nestresuji, ale někdy při tréninku, když je nějaký dlouhý úsek, tak si na to vzpomenu a uvažuju, jaký to bude závod," uvedl veslař pražské Dukly.

Český reprezentant se od roku 2005 nevrátil z žádné vrcholné akce sezony bez medaile. Tuto sérii by si rád prodloužil i v srpnu, i když kandidátů na umístění na stupních vítězů je ve skifu hned několik. "Myslím si, že je tam tak pět lidí, kteří jsou schopni vyhrát. Záležet bude i na tom, jak to komu sedne," řekl Synek.

Vedle sebe jmenoval úřadující olympijského vítěze Olafa Tufteho, světového šampiona Maheho Drysdala z Nového Zélandu, Brita Alana Campbella, Marcela Hackera z Německa a v "povětru" i Belgičana Tima Maeyense. To, že je kandidátů na medaili tolik, mu nevadí. "To je sport, takhle nad tím nepřemýšlím. Jdu na start s tím, že chci vyhrát a udělám pro to maximum.

Kdyby medaile nevyšla, tak bych asi byl zklamaný, ale určitě bych to překousl. Není to konec života," řekl.

Optimismus mu dodává i dobrý zdravotní stav. V zimě měl sice problémy se zády a musel vysadit trénink, nyní už je ale vše v pořádku. "Hodně mi pomohl fyzioterapeut Vláďa Brejcha, potom jsem začal spolupracovat s MFK centrem a také mi pomohla paní doktorka Končalová, která má speciální metodu. Pracuje s počítačem a vždy vyhodnotí po různých sériích cvičení, které části těla a svaly jsou poškozené nebo přetížené. Chodím tam pořád a docela pomáhá," přiznal.

Synek se stejně jako většina veslařů seznámí s novým pekingským kanálem v Šun-i až při tréninku na olympiádě. Žádný problém s tím ale nemá.

"Informací je dost. Před mistrovství světa v Japonsku jsem taky neviděl ani jednu fotku a za týden jsem si na to zvykli. Není to problém," uvedl Synek.

Nezabývá se ani tím, jaké budou na kanále panovat podmínky. "Vím, že tam fouká proměnlivě. Víc jsem nezjišťoval. Stejně podmínky neovlivníme, takže se s nimi musí člověk vyrovnat. Všichni víme, že na počasí nemáme vliv a veslovat se musí v tom, co je. Na vodě se podmínky mění každou chvíli," mávl rukou.

Veslaři budou v české olympijské výpravě tvořit po atletech druhou nejpočetnější skupinu. Zdá se tak, že je definitivně zažehnána krize z minulosti, kdy například na olympiádě v Sydney startoval jen Václav Chalupa. "Je to možná tím, že jsme silný ročník, protože my jsme všichni skoro stejně staří. Teď bude třeba chvíli pauza a pak bude zase silný tým.

I když teď vypadají junioři dobře a jsou tam nadějní borci, takže snad k žádnému poklesu nedojde," přál si Synek.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze