Synové českých rodičů bojují s Brazilci

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Synové českých rodičů porazili druhý nejlepší pár světa a vrhli se mezi fanoušky. Starší Pavel se nadšenými diváky nechal zvednout z pískové plochy až na vyvýšenou tribunku a přimkl se k národní vlajce. Byla červená s bílým křížem. Bratři Lacigové na olympijském turnaji v plážovém volejbalu reprezentují rodné Švýcarsko.

"Pořád se trochu cítím jako Čech," přizná starší z volejbalistů. Nebrání se oslovení Pavle, ale v dokladech má křestní jméno Paul. Je mu 33 let a stejně jako jeho o čtyři roky mladší bratr Martin se narodil ve Švýcarsku. Rodiče se tam uchýlili po srpnu 1968.

Při cestě olympijskou vesnicí se občas ohlédnou po českém reprezentačním tričku, ale sportovce ze země svých rodičů skoro neznají. "Je to moc veliká famílie, abychom se dokázali zorientovat" řekl Paul Laciga roztomilou češtinou.

Sami bydlí v hotelu blízko areálu pro plážový volejbal, takže do vesnice chodí pouze na návštěvy. "V televizi máme jen řecké programy, a tam se o jiných sportovcích nemluví," reaguje Martin na dotaz, jaký má přehled o výsledcích krajanů svých rodičů. "Střelba a vodní slalom? Tak to Řekové nevysílají," doplnil Paul.

Lacigové jsou už dlouho nejlepšími plážovými volejbalisty v Evropě a na světovém žebříčku jim nyní patří třetí místo. Svého času byli prvními Evropany, kteří se dokázali rovnat Brazilcům, dlouho neohrozitelným vládcům volejbalových pláží.

Záludný los se postaral o to, že ze tří nejlepších dvojic na světě může do semifinále postoupit jen jedna. Lacigové o toto jediné místo podstupují tuhé boje s brazilskými soupeři.

V sobotu Čechošvýcaři porazili ve třech setech druhý pár světa Benjamina s Marciem a ve čtvrtfinále dnes večer vyzvou světové jedničky Ricarda a Emanuela.

Do smrtící čtvrtiny turnajového pavouka se dostali shodou několika okolností. Ve skupině prohráli se Španěly Bosmou a Herrerou 1:2, takže šli do play-off z méně výhodného druhého místa ve skupině. Totéž potkalo i Benjamina s Marciem.

O zbytek se postala náhoda, která řídí každé losování.

"Dali jsme si za cíl postup do semifinále, a myslím, že jsme na dobré cestě ho splnit," řekl Martin Laciga. Jeho sebevědomí posíl právě dohraný zápas s prvními z Brazilců. "Klidně napište, že to byl i český úspěch," smál se Paul. "Ale pak bych chtěl vidět v hledišti taky nějaké české vlajky."

Paul Laciga slaví se švýcarskými fanoušky postup do čtvrtfinále olympijského turnajeNejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz