Synové českých rodičů bojují s Brazilci

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Synové českých rodičů porazili druhý nejlepší pár světa a vrhli se mezi fanoušky. Starší Pavel se nadšenými diváky nechal zvednout z pískové plochy až na vyvýšenou tribunku a přimkl se k národní vlajce. Byla červená s bílým křížem. Bratři Lacigové na olympijském turnaji v plážovém volejbalu reprezentují rodné Švýcarsko.

"Pořád se trochu cítím jako Čech," přizná starší z volejbalistů. Nebrání se oslovení Pavle, ale v dokladech má křestní jméno Paul. Je mu 33 let a stejně jako jeho o čtyři roky mladší bratr Martin se narodil ve Švýcarsku. Rodiče se tam uchýlili po srpnu 1968.

Při cestě olympijskou vesnicí se občas ohlédnou po českém reprezentačním tričku, ale sportovce ze země svých rodičů skoro neznají. "Je to moc veliká famílie, abychom se dokázali zorientovat" řekl Paul Laciga roztomilou češtinou.

Sami bydlí v hotelu blízko areálu pro plážový volejbal, takže do vesnice chodí pouze na návštěvy. "V televizi máme jen řecké programy, a tam se o jiných sportovcích nemluví," reaguje Martin na dotaz, jaký má přehled o výsledcích krajanů svých rodičů. "Střelba a vodní slalom? Tak to Řekové nevysílají," doplnil Paul.

Lacigové jsou už dlouho nejlepšími plážovými volejbalisty v Evropě a na světovém žebříčku jim nyní patří třetí místo. Svého času byli prvními Evropany, kteří se dokázali rovnat Brazilcům, dlouho neohrozitelným vládcům volejbalových pláží.

Záludný los se postaral o to, že ze tří nejlepších dvojic na světě může do semifinále postoupit jen jedna. Lacigové o toto jediné místo podstupují tuhé boje s brazilskými soupeři.

V sobotu Čechošvýcaři porazili ve třech setech druhý pár světa Benjamina s Marciem a ve čtvrtfinále dnes večer vyzvou světové jedničky Ricarda a Emanuela.

Do smrtící čtvrtiny turnajového pavouka se dostali shodou několika okolností. Ve skupině prohráli se Španěly Bosmou a Herrerou 1:2, takže šli do play-off z méně výhodného druhého místa ve skupině. Totéž potkalo i Benjamina s Marciem.

O zbytek se postala náhoda, která řídí každé losování.

"Dali jsme si za cíl postup do semifinále, a myslím, že jsme na dobré cestě ho splnit," řekl Martin Laciga. Jeho sebevědomí posíl právě dohraný zápas s prvními z Brazilců. "Klidně napište, že to byl i český úspěch," smál se Paul. "Ale pak bych chtěl vidět v hledišti taky nějaké české vlajky."

Paul Laciga slaví se švýcarskými fanoušky postup do čtvrtfinále olympijského turnaje

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz