Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sysel maskotem? To raději pejska s kočičkou

Jako maskota her v Praze si Bém vybral sysla | foto: MF DNES

23 2007
Praha - Někteří Pražané je jezdí na letňanské letiště pozorovat s triedry. V dalekohledu pak vidí roztomilé panáčkující hlodavce, kteří velkýma očima pozorují, kde se co šustne. Syslové. Chráněný živočišný druh, který by se podle primátora Pavla Béma mohl stát maskotem letních olympijských her v Praze.

"Praha je výjimečná právě nejpočetnější syslí kolonií v Česku," obhajoval primátor minulý týden svou nečekanou volbu.

Nenadálým tipem ovšem ohromil Bém obyvatele metropole. Čekali zřejmě cokoliv – s výjimkou sysla.

Kupodivu z maskota nejsou nadšeni ani nositelé příjmení Sysel. Jako například Jarmila Syslová. "Přestože vlastně střílím do vlastních řad a k syslovi mám přímo osobní vztah, navrhuji jako maskota olympiády psa voříška," reagovala Syslová na výzvu MF DNES a iDNES.cz, aby čtenáři posílali své tipy na symbol her.

Proč si vybrala právě psíka bez rodokmenu? "Voříšek přesně vystihuje charakteristiku našeho národa," vysvětlila Syslová.

Jarmila Syslová také hned vyjmenovává, co Čechy a zvířata poněkud neurozeného původu spojuje: "Naše země je malá a přiznejme si, v poměru s mnohými jinými státy ještě ne zcela vyšlechtěná. Co je ale pro voříšky charakteristické, je bystrost, hravost, smysl pro humor a velká odolnost."

Mnozí lidé navrhli lva jako symbol české státnosti, Norbert Riethof však sáhl po jiném živočišném druhu. Po lachtanu Gastonovi.

"Je to jeden ze symbolů ničivé povodně. Jeho hrdinství a statečný boj s vodním živlem jsou výkon, který se dá přirovnat k maratonskému běžci, který zvěstoval vítězství Řeků nad Peršany," našel Riethof sportovní paralelu a připomněl, že lachtan Gaston byl nejen hrdina, ale také Pražan.

Při hledání inspirace pátrali někteří čtenáři i ve svých knihovničkách. A tak mohla Karla Horvátová přispět svým tipem – pejskem a kočičkou. "Je to milá dvojice, vyzařuje z nich radost z pohybu a ze života, laskavý a člověčí humor, umějí překonávat překážky a graficky jsou nedostižní," seřadila Horvátová pozitiva dvou zvířátek, která vymyslel a nakreslil Josef Čapek.

Vlasta Trnečková zvolila literární vzor o poznání vážnějšího kalibru – Franze Kafku. A podle něj kavku, malého havranovitého ptáka, který u nás obývá staré věže nebo krovy.

"Je to pták lstivý, čiperný, veselý, naučí se i mluvit. Hodil by se za maskota kvůli stejné výslovnosti se slovem Kafka, jehož význam každý milovník Prahy zná, a proto, že pták maskotem dosud nebyl," vysvětlila svou volbu Trnečková a ještě připomněla: "V zobáku by držel olympijské kruhy, což by lépe vyniklo proti kruhům na krku sysla."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze