Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tady se rozhoří olympijský oheň. Teď je tu Matějská

Matějská po střechou BC Place, kde bude slavnostně zahájena olympiáda | foto: Tomáš Macek, MF DNES

19 2009
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přesně tady to bude. Tady se 12. února 2010 po 20. hodině vancouverského času rozhoří oheň XXI. zimních olympijských her.

Moment. Opravdu tady? Protože momentálně je tu... Jak to říct? Matějská pouť v kanadském hávu. Houpačky, kolotoče, dokonce i malé ruské kolo. Vše ukryté pod střechou arény BC Place, největší haly s nafukovací střechou na světě.

"Jo, děti mají prázdniny, tak jim tu děláme pouť," povídá náš průvodce Larry, jenž v BC Place dohlíží na bezpečnost. V neděli tu pro změnu zahájí výstavu aut a tahle mobilní "Matějská" se rozjede po celé západní Kanadě. Jinde už na ni nebudou dost velké haly, musí si tedy vystačit s obřími parkovišti.

Před pokladnami stojí fronta capartů s rodiči, uvnitř burácí na padesátku atrakcí a do toho řvou na tribunách sbíječky dělníků. "Buďte hodně opatrní. Asi byste měli mít přilby," říká Larry, když nás vede přes klubové patro ve stadiu totální rekonstrukce.

BC Place je kanadskou legendou. Stvořili ji pro Světovou výstavu 1986, kterou v jejím nitru slavnostně zahájili princ Charles a princezna Diana. Rok co rok se tu hraje kanadská verze amerického fotbalu, aréna hostila Madonnu, baseball i evropský fotbal, desítky veletrhů.

Do ochozů se vejde 60 tisíc diváků. "Na fotbal jich chodí tak polovina, až na play off bývá plno," říká Luboš Petřík, český olympijský atašé. Larry hned připomíná: "Letos máme první zápas sezony v červnu. Do té doby musí být celé tribuny zrenovovány. Sezona skončí v listopadu. A pak už dojde na olympiádu."

Pro majestátní bílou střechu BC Place budou hry zároveň slavnou derniérou. "Kdysi ji udělali nafukovací, aby ušetřili," vzpomíná Petřík. "Tím, že je lehká, vyšly je nosné konstrukce mnohem laciněji. Jenže provoz je drahý. Celá soustava kompresorů ji musí neustále udržovat v napnutém stavu."

Proto po olympiádě překryje halu střecha nová. Ocelová a vysunovací, za 365 milionů dolarů. Prostě moderna. Což je však příliš vzdálená budoucnost. Současnost s sebou přináší úplně jiné otázky.

Kde bude číše pro olympijský oheň? "To ví jen šéfové. Nic neprozradí," odvětí Larry. Jak bude živý oheň zabezpečen proti požáru? "Organizační výbor slibuje speciální technologii, ale zatím ji tají," tvrdí Petřík. A hlavně: Kdo olympijský oheň v BC Place zapálí?

Zkuste si tipnout. Wayne Gretzky, Bobby Orr nebo Gordie Howe?

Čtěte v páteční MF DNES

Reportáž z míst, kde budou olympionici bydlet během her ve Vancouveru, najdete v pátečním vydání deníku MF DNES.

.
Autor:


Další z rubriky

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz