Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Tahanice o sport handicapovaných nekončí navzdory formálnímu spojení

Česká výprava na slavnostním zahájení paralympiády ve Vancouveru | foto: ČPV: Martin Malý

11 2011
Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS) je po sedmi letech opět oficiálně členem Českého paralympijského výboru (ČPV), spory ale v nejbližší době nejspíš neskončí.

Vedení ČPV sáhlo v minulém týdnu na zasedání výkonného grémia k přijetí organizace na základě okamžitého pozastavení činnosti ČPV v Mezinárodním paralympijském výboru (IPC), který požadoval narovnání sporu. Ten se v českém paralympijském hnutí vleče už od roku 2004.

Po paralympiádě v Aténách v roce 2004 předseda ČSTPS Jan Nevrkla požadoval změny ve fungování ČPV a pohrozil vystoupením své organizace. ČPV jeho výhrůžky akceptoval jako skutečné vystoupení a přijal za svého člena konkurenční Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), která měla ČSTPS nahradit.

Nyní tak budou alespoň nějakou dobu v ČPV fungovat obě organizace. Nevrkla minulý týden ze své funkce v ČSTPS odstoupil, neboť spor se zástupci ČPV vedl i v osobní rovině.

Celou kontroverzi několik let řešily soudy a Ústavní i Nejvyšší soud daly nakonec za pravdu ČSTPS, který podle něj nikdy členství neztratil. ČPV však Nevrklovu organizaci opětovně vyloučil loni v dubnu pro neplacení členských příspěvků od roku 2004, což vyčíslil na takřka pět milionů korun.

Soud však poté vynesl verdikt, že toto rozhodnutí ČPV je v rozporu se zákonem i se stanovami. ČPV se sice proti tomuto verdiktu odvolal, ale tento krok nyní na základě striktního požadavku IPC vzal zpět.

Mezinárodní organizace IPC pozastavila kvůli sporu podle informací ČTK veškerou činnost Českému paralympijskému výboru s výjimkou přihlašování sportovců na akce. ČPV proto přijal ČSTPS za svého člena, ale v nepřítomnosti jeho zástupce, a změnil také stanovy.

To se však nelíbí ani ČATHS, která tím ztratila ve vedení ČPV jeden hlas.

Zástupce ČATHS Viktor Zapletal situaci označil za diskriminační pro celý sport tělesně postižených.

V ČPV tak vznikla anomálie, že jeden druh postižení mohou zastupovat dvě organizace. "A z pohledu ČATHS je také důležité, že v nových stanovách ČPV již není bod požadující negativní lustrační osvědčení zástupců svazů v grémiu," píše se na stránkách ČATHS.

Tuto asociaci tak bude zastupovat v ČPV její předseda Jaroslav Křeček, jenž nemohl funkci kvůli pozitivnímu lustračnímu osvědčení vykonávat více než rok a zastupoval ho Zapletal.

"Bylo nutné zachovat princip rovnosti všech handicapů. Právě proto mají oba svazy tělesně postižených sportovců po jednom hlasu a ostatní svazy po dvou, ale jen do doby, než dojde k předpokládané integraci obou členských svazů tělesně handicapovaných," vysvětlil ČTK mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

Na ČSTPS byla navíc podána ze strany Českého svazu tělesné výchovy exekuce z důvodů údajného neoprávněného čerpání částky 911 000 korun jako přímý důsledek ztráty členství v ČPV. "Tyto peníze však byly do poslední koruny použity na činnost tělesně postižených sportovců a podrobné vyúčtování částky dostalo k dispozici jak ČSTV, tak ministerstvo školství," řekl ČTK Nevrkla.

"Navíc náš svaz měl za celou dobu neoprávněného vyloučení dostat nejméně sedmdesát milionů," vysvětlil Nevrkla. "V rámci kompromisů by bylo na místě, aby ČPV převzal odpovědnost za narovnání alespoň sporné částky 911 000 korun," dodal. To ale ČPV podle zástupců ČSTPS odmítl. "Není to pravda. Tento problém má několik možností řešení a bude se o nich dále jednat," prohlásil Lukeš.

Obě strany absolvovaly informativní schůzku, kterou místopředsedkyně ČSTPS Radka Kučírková označila za první vstřícný krok. "Je to příslib budoucích jednání, ale rozhodně je třeba celý případ ještě narovnat. Plno záležitostí stále zůstává nedořešeno," řekla ČTK Kučírková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze