Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Tajemství: jak dnes začnou hry?

10 2006
Turín - Jsou to tajemství střežená jako korunovační klenoty. Jak přesně dnes proběhne zahajovací ceremoniál XX. zimních olympijských her? A kdo zapálí oheň, který nad nimi bude plápolat? "Zatím netušíme, jak bude zahájení vypadat. Naši asistenti sice viděli generálku, ale nechtějí nic prozradit," uvedl František Dvořák, šéf české olympijské mise.

"Ani jsme nedostali instrukce, že se máme třeba připravit na vodu jako v Aténách," dodává Dvořák.

Slavnostní ceremoniál začne ve 20 hodin na zrekonstruovaném Stadio Comunale v Turíně. Přibližně ve 22.30 by měl být zapálen olympijský oheň na 57 metrů vysokém pylonu.

Kdo jej však zažehne? Možná milovaný italský slalomář Alberto Tomba. Snad běžkyně na lyžích Stefania Belmondová. Nebo oba dohromady? A ještě existuje jedna varianta: možná k těm dvěma přibude dalších šest italských sportovních hrdinů.

Každopádně olympijský oheň už je na konci štafety. Do centra města jej doprovázelo padesát policejních vozů, které běžce hlídaly především před ekologickými aktivisty a odpůrci globalizace, kteří na běžce prý házeli červy. Kvůli nim pořadatelé několikrát měnili trasu.

Podobné tajemno obestírá i scénář galavečera. Známé jsou jen útržky. Na tartanovém oválu se budou prohánět závodníci na kolečkových bruslích, kterých je potřeba 500 párů. Zapěje tenor Luciano Pavarotti.

Přímo na místě bude v hledišti 35 tisíc lidí. Blíže nespecifikovanou roli má mít herečka Sophia Lorenová. Na přípravě ceremoniálu se podílel módní návrhář Giorgio Armani.

Dorazí řada prezidentů a státníků: český prezident Václav Klaus, norský král Harald V., monacký kníže Albert II. Americký prezident George Bush vyslal do Turína manželku Lauru. Hry zahájí italský prezident Carlo Azeglio Ciampi.

Vše bude sledovat 32 televizních kamer. K průběhu je třeba 6100 dobrovolníků. Pódium má čtyři tisíce metrů čtverečních. Na stadion napochodují zástupci rekordních 82 zemí včetně Etiopie či Madagaskaru. Česko vyšle jako vlajkonošku rychlobruslařku Martin Sáblíkovou.

"Do průvodu půjde kolem 40 lidí. Sportovců z nich bude zhruba půlka. Ti, co jsou v Turíně. Z Bardonecchie přijedou biatlonistky, ze Sestriere sáňkaři a bobisté. Nakonec tam snad bude důstojný počet lidí," slibuje šéf mise Dvořák.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze