Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Tak přece! Chalupu čeká šestá olympiáda

Jakub Makovička (vlevo), Václav Chalupa - Posádka dvojky bez kormidelníka: Jakub Makovička (vlevo), Václav Chalupa | foto: Archiv Václava Chalupy

11 2008
Václav Chalupa se v noci na dnešek poprvé po třech týdnech zase pořádně vyspal. „Máme doma novorozeně, ale i to naše hladové mimino poslední dobou spalo, zatímco já zíral do stropu,“ přiznal bezmála dvoumetrový metrákový veslař.

Klidný spánek mu dopřál e-mail, který přišel včera v 11:43 ze sídla Mezinárodní veslařské federace v Lausanne. Zpráva oficiálně ukončila třítýdenní dohady: rakouský dvojskif lehkých vah z výkonnostních důvodů nepoletí na hry do Pekingu, a tak se dvě uvolněná místa formou „divoké karty“ nabízejí české nepárové dvojce Chalupa – Makovička, první nepostupující lodi ve své kategorii z dodatečné kvalifikace.

Čtyři hodiny nato sportovní šéf Českého olympijského výboru Jan Hrdina potvrdil, že čtyřicetiletý Václav Chalupa vyrazí na šesté olympijské hry. V roce 1988 startoval na párové čtyřce, pak čtyřikrát na skifu, v roce 2008 pojede dvojku.

Je to pro stříbrného olympionika na skifu z Barcelony 1992 a mnohonásobného vicemistra světa obrovská změna. Celou kariéru závodil se dvěma vesly, zatímco nyní, na své nejspíš poslední olympiádě, bude tahat oběma rukama ze jediné veslo. To druhé čapne o 15 roků mladší parťák Jakub Makovička.

Spojili se teprve letos zjara poté, co Chalupa v zimě opustil párovou čtyřku – mimochodem loď s dávno jistým startem v Pekingu – kvůli dohadům ohledně svého přínosu posádce, a po pouhých čtyřech měsících tréninku spolu bojovali o hry.

Třebaže v dodatečné kvalifikaci před třemi týdny propásli s Makovičkou přímý postup o půl vteřiny, nakonec se – i díky české sportovní diplomacii – dočkali. „Ale slavit nebudeme, není co. Jen postup nestačí, chceme tam něco dokázat. Ledaže si dáme jedno pivo na uvolnění, jak z nás všechno spadlo.“

Chalupa si za svou bohatou kariéru vybudoval pověst poctivého dříče, který však nikdy nevyhrál velký závod. Že by se dočkal v Číně, nabit energií z nové disciplíny, šťastného konce dodatečné bitvy o hry a možná i čerstvého otcovství? „Udělali jsme spoustu práce, baví nás to čím dál víc a pořád se zlepšujeme.
To se musí projevit. Máme za cíl postup do finále. A tam se může stát cokoli.“

Na cestě do Pekingu zbývá ještě jeden zádrhel – snad už opravdu poslední. Je zapotřebí dopravit závodní loď narychlo do Číny. Veslice totiž dávno odpluly po moři...

„Jediná naděje je nákladní letadlo, které odlétá v neděli z Curychu. Přijde to na 80 000 korun, ale stihneme to,“ slíbil sekretář Českého veslařského svazu Josef Johánek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze