Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Takhle utrácet je povrchní, útočí Radcliffeová na britského premiéra

BEZPEČNOST NADE VŠE. V rámci předolympijských závodů vyzkoušeli organizátoři Her v Londýně 2012 spoustu bezpečnostních opatření. | foto: Profimedia.cz

7 2011
Takový útok z vlastních řad možná britský premiér David Cameron nečekal. Kvůli rozhodnutí jeho vlády zdvojnásobit výdaje na slavnostní ceremoniály olympijských a paralympijských her v Londýně na něj zaútočila jedna z britských sportovních ikon Paula Radcliffeová. "Takhle utrácet je povrchní," říká vytrvalkyně.

Když v roce 2005 získal Londýn právo pořádat olympijské hry v roce 2012, představitelé organizačního výboru měli náklady spočítány na 2,93 miliard liber.

V mezičase společnost zasáhla finanční krize a rozpočet narostl. Momentálně činí 9,3 miliardy liber. Pouze výdaje na bezpečnost se odhadují na jednu miliardu, přičemž polovinu z ní polknou speciální opatření pro zajištění bezpečnosti čestných hostů a politických představitelů zúčastněných zemí.

S ÚSMĚVEM. Třetím místem v berlínském maratonu splnila Paula Radcliffeová...

Vytrvalkyně Paula Radcliffeová

Slavnostní ceremoniály - zahajovací a závěrečný - mají okouzlit svět. Proto prý původních 41 milionů liber nestačí. Premiér David Cameron inicioval na jednání vlády přidání finančních prostředků na dvojnásobek, dalších 41 milionů vytáhne vláda od daňových poplatníků.

"Ty ceremoniály uvidí prostřednictvím televize čtyři miliardy lidí. Chceme udělat dojem na svět," vysvětluje ministr pro olympijské hry Hugh Roberston, byť oficiálně je prý navýšení nezbytné zejména kvůli bezpečnostním opatřením.

"Utrácet takhle peníze, když je země v recesi, je povrchní," oponuje Radcliffeová. Čtyřikrát startovala držitelka maratonského světového rekordu na olympijských hrách, ceremoniál neabsolvovala ani jeden. Ani při pátém startu pod pěti kruhy se na něj nechystá.

"Myslím, že lidé si z olympijských her pamatují jejich atmosféru a sportovní výkony, a ne ceremoniály. Tyhle peníze by byly mnohem lépe využitelné jinde. Třeba na dlouhodobé projekty."

Deník Daily Mail pouze připomíná: 82 milionů liber na čtyři ceremoniály s průměrnou délkou trvání tří hodin znamená, že jedna minuta ceremoniálu bude stát 112 500 liber...

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze