Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taktika veslařů? Všichni soupeři matou tělem

Ondřej Synek s medailí na krku. | foto:  Dan Materna, MAFRA

18 2008
Peking (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Mirka Knapková na skifu vystřelila daleko před všechny soupeřky, vedla. "Měla jsem krajní dráhu, a tak jsem se moc nedívala, jak jedou ostatní," líčila. V půlce trati však spatřila, že soupeřky jsou o kus za ní. A něco se v ní zlomilo. "Říkala jsem si: Nemůžou mě dojet. Ale v tu chvíli jako by mi někdo hodil kotvu. Ani jsem se nemohla hýbat," líčila Knapková.

Zkrátka jí došly síly, tělo řeklo dost. Hlava však původně plánovala úplně jinou závodní taktiku.

"Chtěla jsem jet zvolna, po kilometru přidávat. Ale jak jsem byla nervózní a v transu, nekoukala jsem po ostatních. A asi jsem to přepálila," posteskla si Knapková.

Přitom právě pečlivé rozložení sil může rozhodnout o mnohém. Komu zbude šťáva, ten uspěje. "Musíte počítat s tím, jaké soupeřky jedou, jaké jsou vaše síly, povětrnostní podmínky," vypočítává Knapková.

Třeba česká čtyřka bez kormidelníka prošla do olympijského finále i díky tajnému plánu, který stanovil veslovod Karel Neffe, ale neprozradil jej nikomu z posádky. Vsadil všechny síly na závěr.

. Boj o skifařské zlato


Start. Do vedení jde Brit Campbell, po čtvrtině trati je Synek čtvrtý, ale v kontaktu. Na první místo se vyšvihne Nor Tufte, v polovině trati na něj Synek ztrácí dvě vteřiny. Pak první pozici urve Novozélanďan Drysdale, přidává i Synek. 500 metrů před cílem ztrácí na zlato 2,75 vteřiny.
Drysdale tuhne, Tufte a Synek jdou vpřed. Nora už však český skifař nedotáhne. Patří mu stříbro rozdílem 0,8 vteřiny.

"Jde o to, dostat se na kilometr nějakým stylem. A druhý kilometr se závodí," míní Neffe.

V podobný průběh doufal také Ondřej Synek na skifu. Zůstával v balíku, zatímco Brit Campbell pádil vpřed. Synek se ho však moc nebál, tušil, že vytuhne. Pak vyrazil Novozélanďan Drysdale, ovšem ten se na hrách neukazoval v nejlepší formě. Také jemu "došlo", zbyl na něj bronz.

Někdy však oči šálí. Nor Tufte skončil v semifinále druhý, nenápadný. "V rozjížďkách jsem se nechtěl vyšťavit, v semifinále jsem se naopak snažil možná moc," líčil Tufte, původně třetí vzadu, nakonec vítěz, na jehož místo byl podle výkonů na hrách pasován Synek.

"Všechny přípravné závody od rozjížďky do semifinále jsou taktikou. Každý nějak šetří síly, snaží se jich vydat minimum," vykládal jeho trenér Milan Doleček. "Pokud Ondru někdo pasoval na  favorita, bylo to z neznalosti."

A pak se v té taktice vyznejte.Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...Najdete na iDNES.cz