Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Taktiku „Bauer proti zbytku světa“ zastínila švédská týmová režie

Lukáš Bauer v čele závodníků při závodu ve skiatlonu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Rozhodnutí o taktice pro olympijský skiatlon nechali trenéři na samotném Lukáši Bauerovi, který zvolil ostré tempo a pokusil se soupeře utahat. Nepovedlo se, český lyžař startovní pole neroztrhal a třicetikilometrový závod dokončil jako sedmý.

"Ne padesátikilometrový maraton, ale skiatlon je tou pravou královskou disciplínou," zamýšlel se hlasatel v běžeckém areálu ve Whistleru a hned publiku předhodil několik argumentů: "Skiatlon lyžaře prověří v klasickém stylu, v bruslení, uvidíme přezouvání lyží."

rozhovor s lukášem bauerem čtěte zde

A to nezmínil ještě jeden důležitý faktor, který dělá ze skiatlonu atraktivní podívanou, a sice taktiku.

Sobotní závod byl přímo ukázkovou taktickou partií. V první polovině, kdy se jelo patnáct kilometrů klasickým stylem, byl hlavním stratégem český reprezentant Lukáš Bauer, v bruslařské části se pak prosadila švédská režie.

"Jeli týmově, řekl bych, že byli domluveni," myslí si Bauerův trenér Miroslav Petrásek.

Seveřané měli na špici tři závodníky, kteří dokázali spolupracovat. Když v polovině trasy vypálil do úniku Olsson, dva jeho krajané dělali všechno pro to, aby skupinu pronásledovatelů brzdili. "Tohle těžce neuznávám. Chtěl jsem Hellnerovi zlomit hůlku, jak mě to rozzlobilo," stěžoval si Lukáš Bauer.

Lukáš Bauer při skiatlonovém závodu na ZOH ve Vancouveru.

On tak silné pomocníky v týmu nemá, a proto si musel poradit sám. "Dlouho jsme nechávali otevřené rozhodnutí, jestli Lukáš má v klasice udávat tempo. Nechtěli jsme, aby to dopadlo jako v Turíně," připomněl Petrásek minulou olympiádu, kde Bauer odtáhl celý závod, ale ve finiši neuspěl a skončil desátý.

Konečné rozhodnutí nechal trenér na Bauerovi. "Podle toho, jaké budou podmínky na trati, jak mu pojednou lyže...," vypočítal Petrásek.

Bauer se rozhodl útočit hned od začátku, chtěl rozhodnout dokud se běží klasicky. "Bohužel nebyl nikdo, kdo by mu pomohl," mrzelo trenéra.

Na prvním místě Bauer odjezdil skoro celých patnáct kilometrů. Vždy, když se nechal vystřídat, tempo polevilo. Ve stoupání se občas utrhla menší skupinka, při sjezdech se zase všichni semkli.

V bruslařské části český běžec dvě kola sbíral síly na nový útok, ale ten mu zhatil pád. Když nastupoval, někdo mu přišlápl lyže.

"Medaili jsem měl na dosah, mrzí mě, že to nevyšlo. Na druhou stranu jsem rád, že jsem potvrdil formu. Na klasice jsem byl nejlepší, což je výborné do štafety i na padesátku. Teď by se mělo ochladit, to mi snad bude víc vyhovovat," věří Lukáš Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze