Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Tam, kde rychlobruslaři slaví zlato, ale i pijí na žal. To je Heineken House

24 2010
Richmond (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Jako kdybyste se chtěli dostat do přísně střeženého trezoru velké banky. Mříže a ocelová vrata tu sice chybí, ale důkladné kontrole rozhodně neuniknete. Vcházíte totiž do míst, která si pro olympijské hry pronajal Nizozemský olympijský výbor.

Heineken House v Richmondu poblíž rychlobruslařské haly je místo setkávání nizozemských fanoušků se svými idoly, kteří sem chodí slavit své olympijské úspěchy a zapíjet nezdary.

To přesně sedne na rychlobruslaře Svena Kramera. Byl tu zapíjet rychlobruslařské zlato, rozparádily to tu i jeho stříbrná a bronzová kolegyně Annette Gerritsenová a Laurine van Riessenová.

Ale po závodě na 10 kilometrů, kdy selhal jeho trenér Gerard Kemkers, se tu pilo na žal. Kouč ho během závodu poslal do jiné dráhy a místo zlata přišla diskvalifikace. (o blamáži více čtěte zde).

V Heineken House to prostě žije každý večer.

Jenže zatímco například do Českého nebo Slovenského domu ve Vancouveru se dostanete takřka bez problémů, sem se stojí obrovské fronty.

"Minulý pátek jsem čekal hodinu a čtvrt a někdy se tu čeká i déle," řekl jeden z fanoušků nizozemského týmu. "Ale chodím sem rád," dodal.

Nevadí mu ani přísná kontrola. Všichni včetně novinářů musí projít dvojitým skenerem přes rám, vstupné se neplatí.

Na ploše pěti tisíc čtverečních metrů (na místě dvou ledových ploch) se rozléhá stánek nizozemského sportu. Je tu hala, kde návštěvníci oslavují své medailové hrdiny a kde se baví. Kromě sportovců sem chodí i jejich rodiny a přátelé, rovněž sponzoři.

Z reproduktorů každý večer duní hudba, lidé se vlní do rytmu. Kdo nechce tančit, může si prohlédnout nizozemskou síň slávy či vyzkoušet spoustu trenažérů. Svézt se například bobem nebo si sjet sjezdařskou trať.

Nebo si vybrat jeden z mnoha barů a jen tak se oddávat pivním radovánkám. A přitom na televizních obrazovkách sledovat olympijský program - především rychlobruslení. A dnes večer jistě budou oči mnoha návštěvníků upřeny na Martinu Sáblíkovou, která jede 5 000 metrů. Sáblíkovou totiž v Nizozemsku zná každý.

Čtvrtinka heinekenu tu stojí 4 kanadské dolary a 50 centů (asi 80 korun), je tu spousta stánků s nizozemskou či kanadskou kuchyní. Na chod domu dohlíží na pět set lidí včetně 170 dobrovolníků.

Tradice nizozemských olympijských domů vznikla v Barceloně 1992, ten letošní je jubilejní desátý. Denně sem přijdou až 4 tisíce lidí. Před čtyřmi lety v Turíně jich bylo více než sto tisíc. V Pekingu pak téměř 95 tisíc fanoušků oslavilo celkem 16 nizozemských medailí.Najdete na iDNES.czmobilní verze