Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

S Jamesem Bondem chytá padouchy, v Londýně zahájí Češka olympiádu

Češka Michala Syed, která bude tancovat na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Londýně. | foto: archiv M. Syed

2 2012
Miluje tanec, v Londýně, kde už roky bydlí, amatérsky trénuje balet. A jednoho dne za Michalou Syedovou přišel její manžel a ukázal jí noviny: "Podívej, tady píšou, že pro zahajovací ceremoniál olympijských her hledají tanečnice. Jdi se tam přihlásit." Právnička původem z Plzně uspěla a bude možná jedinou Češkou mezi tisícovkami dobrovolných účinkujících.

Do Británie odešla, když jí bylo 19 let. Tehdy skočila do prvního autobusu a odjela dělat au-pair. U toho vystudovala práva, pak i ekonomii na London South Bank University. Na závěr si dodělala postgraduální studium v právu, to aby splnila podmínky pro pozici právníka.

Dnes dělá pro Britskou národní banku, kontroluje finanční trhy, vyšetřuje kriminální případy na burze. "Spolupracujeme s FBI nebo s japonskou tajnou službou, protože teď třeba řešíme pád jenu na burze," naznačila 31letá Syedová. "Taky máme co do činění s britskou MI6. S Jamesem Bondem? To bych moc ráda, ale ještě jsem ho nepotkala."

Inspirace Shakespearem

Půl roku před startem olympijských her v Londýně pootevřel autor zahajovacího ceremoniálu - oscarový režisér Danny Boyle - pokličku tajemství.

Autor oceněného snímku Milionář z chatrče odhalil, že inspirací mu byla olympiáda v Sydney a Shakespearova slavná hra Bouře a že na rozdíl od Pekingu, kde vytvořili dechberoucí program, on chce zopakovat lidskost, intimitu a humor her v roce 2000.

"Když ale děláte tuto práci, nemůžete než stát ve stínu svých předchůdců," připustil.

Ještě když byla doma v Česku, dělala gymnastiku za Slavoj Plzeň, v roce 1999 byla i na světové gymnaestrádě ve Švédsku. Možná tak získala smysl pro pohyb a tak v ní vzplála láska k tanci.

Ten jí teď pomohl k "olympijskému" úspěchu. Syedová prošla náročným konkurzem, který trval čtyři hodiny, testovala se fyzička i herecké schopnosti. "Na kameru jsem musela udělat scénku; předvést, jak ráno vstávám do práce a jak si vařím kafe," prozradila.

Na konkurzu se na startovní čáře postavila černošská právnička, holka z Walesu, dobrovolníci ze Španělska, Číňanka, přihlášeno bylo celkem deset tisíc lidí. Vybíralo se pět tisíc nejlepších a v roli porotce stál i oscarový režisér Danny Boyle, autor snímku Milionář z chatrče i celého zahajovacího ceremoniálu her.

Ten rozhodl: "Ano, tebe chci."

Vybraní tanečníci už dostali rozpis zkoušek, začíná se v dubnu, nácviků je přes dvacet a posledních sedm proběhne přímo na olympijském stadionu, tedy kousek od místa, kde Syedová pracuje. "Mám kancelář v 26. patře jedné budovy ve finančním distriktu," říkala. "Z okna jsem sledovala, jak olympijský stadion rostl."

27. července se na jeho ploše bude tři hodiny vlnit do rytmu a zahajovat největší sportovní svátek roku. Přímo na stadionu má ceremoniál sledovat 80 tisíc diváků, u televize další čtyři miliardy ve 200 zemích planety.

"Má to být obrovské," těšila se Syedová. "Detaily vám ovšem říct nemůžu, podepsali jsme smlouvu mlčenlivosti. Režisér nám sice říkal o hudbě, o konceptu, jaký bude námět, že program bude inspirován historií, prozradit ale nesmíme nic. Nechte se překvapit."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze