Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Teď budu slavná jako Bayern, těší se olympijská hrdinka Maria Rieschová

RADOST VÍTĚZKY. Němka Maria Rieschová jásá poté, co vybojovala ve slalomu speciál zlatou olympijskou medaili. | foto: AP

1 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Lindsay Vonnová není královnou her. Není ani královnou sjezdařek. Protože o tuhle poctu ji připravila vytáhlá Němka (a mimochodem i její nejlepší kamarádka). "Divadlo kolem Vonnové skončilo jako mýdlová opera," napsal list Vancouver Sun. Krásná Američanka vypadla v obou točivých disciplínách! "Ja! Ja! Ja!" křičela naopak Maria Rieschová v cíli slalomu.

Druhé zlato je její. "Z kombinace bylo skvělé, tohle je neskutečné."

Viděli jste tu slotu, v jaké se slalomářky prosmýkaly mezi tyčemi? Déšť, sníh, mlha, hrůza. Co na to Rieschová? Nehnula brvou.

Ne nadarmo o ní lyžařská legenda Rosi Mittermaierová, sousedka z Garmisch-Partenkirchenu, povídá: "Marii znám od mateřské školky. Nikdy ji nic nerozhodilo, vždycky měla neobyčejnou mentální sílu." Jak by ji tedy mohla rozhodit rozrytá břečka na trati druhého kola olympijského slalomu?

První dáma sjezdu

Co o ní možná nevíte

* Civilní profesí je celní úřednice u Bundeswehru.


* Je neteří olympijského vítěze v bobech Wolfganga Zimmera.


* Mistrovství světa bude mít příští rok u baráku: doma v Ga-Pa.


* Byla i herečkou: hrála vedlejší roli v německém seriálu Marienhof a samu sebe v 666. díle telenovely Útok lásky.


* Svoji kamarádku Lindsay Vonnovou loni pozvala ke svým rodičům na Vánoce, sama byla u Vonnové na letní dovolené v USA.

Užila si předtím v kariéře hodně zlého. "Kvůli těžkému zranění přišla o sezonu, a hned jak se vrátila, zranila se znovu," připomíná Šárka Záhrobská.

Rok 2004: Rieschová, už tehdy obrovský talent, si přetrhla vazy v koleni.

Rok 2005: Opět přetržené vazy, opět v koleni.

Rok 2009: Další zranění kolenních vazů.

Jenže motto téhle ženy zní: "Život není o tom, kolikrát upadnete, ale kolikrát vstanete." A tak se zvedala – a vítězila. "Pro mě je všestrannější než Vonnová. Už před olympiádou stála na bedně v každé disciplíně," říká Záhrobská.

V cíli slalomu tleskala Němce matka Monika – a zároveň plakala. "Ty slzy jsou za Suzanne." Druhá ze sester Rieschových při útoku na medaili ve druhém kole upadla a propadala nejtemnějším myšlenkám.

Maria vzdychla: "Pro mě je to nejkrásnější den života a Suzanne se zbortil svět. Večer si dáme pivo a zkusíme zapomenout." Piv bylo nejspíš víc, list Bild psal, že Maria slavila až do pozdního rána.

K bujaré náladě jí pomohla i zpráva z Mnichova. Tam pro ni chystají na Marienplatzu slavnostní přivítání, kdy bude kynout davům z balkonu radnice. "No pane jo, to bude něco. Tam přece pouštějí jen fotbalisty Bayernu," těší se.

Kamarádka Vonnová jí blahopřála hned ve Whistleru. Královna je mrtva, ať žije královna. Rieschová si ulevila: "Není to celé šílené? Chybějí mi slova, abych vyjádřila, jak se cítím."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze