Teď už brečet nebudu, loučil se Švehla

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Má na medaili, říkalo se o Petru Švehlovi. Český zápasník chtěl v Aténách napravit dojem z olympiády v Sydney. Stejně jako nyní měl ambici postoupit ze základní trojčlenné skupiny. Ovšem opět prohrál oba zápasy. Před čtyřmi lety neúspěch obrečel.

Chtěl dopadnout lépe než v hrách v Austrálii, kde skončil šestnáctý. Ovšem aténský výsledek bude podobný.

"Byl jsem dobře připraven, takže si to neumím vysvětlit. Zřejmě špatná koncentrace. Taky mě asi rozhodil ten první prohraný zápas. Pak jsem se už nedokázal vyhecovat," rozjímal po dvou porážkách Petr Švehla.

Jak proti Američanovi Hallovi, tak proti Ukrajinci Vakulenkovi vždy udělal jednu technickou chybu, která ho stála vítězství. "Přitom proti Hallovi jsem to měl chycené docela dobře," kroutil hlavou nejtechničtější zápasník letošního mistrovství Evropy.

"Žel bohu jsme opět nedokázali překonat ten hnusný pocit, to prokletí. Nepovedlo se nám prodat, co mají kluci natrénováno. Chtěli jsme jednoznačně víc," podělil se o čerstvé zklamání Ervín Varga, Švehlův reprezentační i osobní trenér.

Podle něj se jeho svěřenci v Aténách nepovedlo zopakovat bojovnost z evropského šampionátu, kde Švehla využil všechny záběry z kříže. "Tady to byl pravý opak. Oba soupeři by v rozhodující setině rychlejší, dravější a razantnější," všiml si kouč.

Varga i Švehla se shodli, že los byl nemilosrdný, ale nevymlouvají se. Věděli totiž, že z 22 zápasníků v kategorii jich sedmnáct má ambici a šanci vyhrát zlatou medaili.

"Všichni jsou tady dobří a touží po výsledku. Kdo však chce vyhrát, musí porazit každého. Přes tu skupinu se dalo přejít, ale nepovedlo se mi to," neskrýval rozčarování dvaatřicetiletý zápasník, který správně odhadl, že ze skupiny dál psotoupí Ukrajinec Vakulenko.

Před vážením musel Švehla shodit osm kilogramů, aby měl předepsaných pětapadesát. "Byla to dřina. Sauna, běhátko, trénink, nepij jsem, nejedl jsem. Ale shazovali všichni," podotkl. Za jediný den pak stihl nabrat pět kilogramů zpět.

Při zápase s Hallem musel přetrpět incident svého maséra Stanislava Herverta se sudími. "Mysleli si, že mě natírá olejem, což se nesmí. Bylo to však povolená lihovka a hlavní rozhodčí to uznal," popsal Švehla, proč musel masér na "kobereček".

Olympijské účinkování v Aténách pro Švehlu skončilo dřív, než myslel. Ovšem plakat jako v Sydney už nebude. "Je to sport. Tehdy jsem to strašně žral a brečel. Teď je to jiné. Mám syna, rodinu, což jsou mé priority," vyrovnal se s promarněnou šancí Švehla. "A co bude dál? Zatím nevím."

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz