Teď už brečet nebudu, loučil se Švehla

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Má na medaili, říkalo se o Petru Švehlovi. Český zápasník chtěl v Aténách napravit dojem z olympiády v Sydney. Stejně jako nyní měl ambici postoupit ze základní trojčlenné skupiny. Ovšem opět prohrál oba zápasy. Před čtyřmi lety neúspěch obrečel.

Chtěl dopadnout lépe než v hrách v Austrálii, kde skončil šestnáctý. Ovšem aténský výsledek bude podobný.

"Byl jsem dobře připraven, takže si to neumím vysvětlit. Zřejmě špatná koncentrace. Taky mě asi rozhodil ten první prohraný zápas. Pak jsem se už nedokázal vyhecovat," rozjímal po dvou porážkách Petr Švehla.

Jak proti Američanovi Hallovi, tak proti Ukrajinci Vakulenkovi vždy udělal jednu technickou chybu, která ho stála vítězství. "Přitom proti Hallovi jsem to měl chycené docela dobře," kroutil hlavou nejtechničtější zápasník letošního mistrovství Evropy.

"Žel bohu jsme opět nedokázali překonat ten hnusný pocit, to prokletí. Nepovedlo se nám prodat, co mají kluci natrénováno. Chtěli jsme jednoznačně víc," podělil se o čerstvé zklamání Ervín Varga, Švehlův reprezentační i osobní trenér.

Podle něj se jeho svěřenci v Aténách nepovedlo zopakovat bojovnost z evropského šampionátu, kde Švehla využil všechny záběry z kříže. "Tady to byl pravý opak. Oba soupeři by v rozhodující setině rychlejší, dravější a razantnější," všiml si kouč.

Varga i Švehla se shodli, že los byl nemilosrdný, ale nevymlouvají se. Věděli totiž, že z 22 zápasníků v kategorii jich sedmnáct má ambici a šanci vyhrát zlatou medaili.

"Všichni jsou tady dobří a touží po výsledku. Kdo však chce vyhrát, musí porazit každého. Přes tu skupinu se dalo přejít, ale nepovedlo se mi to," neskrýval rozčarování dvaatřicetiletý zápasník, který správně odhadl, že ze skupiny dál psotoupí Ukrajinec Vakulenko.

Před vážením musel Švehla shodit osm kilogramů, aby měl předepsaných pětapadesát. "Byla to dřina. Sauna, běhátko, trénink, nepij jsem, nejedl jsem. Ale shazovali všichni," podotkl. Za jediný den pak stihl nabrat pět kilogramů zpět.

Při zápase s Hallem musel přetrpět incident svého maséra Stanislava Herverta se sudími. "Mysleli si, že mě natírá olejem, což se nesmí. Bylo to však povolená lihovka a hlavní rozhodčí to uznal," popsal Švehla, proč musel masér na "kobereček".

Olympijské účinkování v Aténách pro Švehlu skončilo dřív, než myslel. Ovšem plakat jako v Sydney už nebude. "Je to sport. Tehdy jsem to strašně žral a brečel. Teď je to jiné. Mám syna, rodinu, což jsou mé priority," vyrovnal se s promarněnou šancí Švehla. "A co bude dál? Zatím nevím."Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz