Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Teď už jen porazit Marťany, zářil trenér

6 2006
Praha - Pokorní proti nafoukancům. Tak vnímali fanoušci při olympiádě v Naganu souboj české hokejové reprezentace se zámořskými celky. Snad to byl až příliš vyostřený pohled. Ale byl podnícený tím, s jakou sebedůvěrou se Kanada a USA na hry těšily. A jak moc české mužstvo podceňovaly.

Dále čtěte: Srovnání týmu z roku 1998 s letošním mužstvem

"Na Světovém poháru Češi zklamali," psal třeba na podzim 1997 floridský list St. Petersburg Times. "Pokud myslíte, že v Naganu jim to bude fungovat, pak věříte na zázraky."

S velkou satisfakcí na to později vzpomínal reprezentační obránce Petr Svoboda. "Když jsem odlétal do Nagana, dávali nám v Kanadě asi stejnou šanci jako jamajskému bobu."

Ale pozor, střízlivě se k šancím mužstva stavěly i jeho opory. "Kdo vyhraje Turnaj století? Kanada, protože Kanada prostě musí vyhrát. Jak nepřiveze zlato, tak to doma schytá," uvedl Dominik Hašek.

Jen velmi ojediněle se v Americe ozval někdo s jiným názorem. "Češi dojdou k velkému úspěchu. Rozhodnou gólmani. A Hašek teď má ze všech nejlepší formu," uznal Ron Wilson, kouč národního týmu USA.

Češi před Naganem nehovořili nabubřele, místo toho žertovali. "Mám jedno přání – hrát čtvrtfinále s Japonskem," říkal se smíchem kouč Ivan Hlinka.

Možná to bylo jediné naganské přání, které se mu nevyplnilo. Češi totiž zvítězili.

A po nádherné jízdě za zlatem se trenér Slavomír Lener vyznával: "Tak teď nám snad zbývá už jen porazit Marťany."

Svět se divil.  Ale zaslouženost českého prvenství nezpochybňoval. Tedy, většinou. "Vymysleli jsme hokej, jiní ho zdokonalili," psal Canadian Press.

"Turnaji chtěly dominovat Kanada a USA, ale galaxie jejich hvězd narazila na muže zvaného Dominátor," doplnila agentura Reuters.

"V turnaji, který měl být oslavou NHL, se americký tým ukázal jako banda hňupů, zářící kanadské reflektory pak vypnul Hašek," napsal Los Angeles Times.

Dominik Hašek. To bylo velké téma pro komentátory ze všech koutů zeměkoule. Zpětně ho chválil například i trenér ruské reprezentace Jurzinov. "Měli jsme z něj trauma. Došli jsme tak daleko, že jsme pochybovali, zda je vůbec možné ho nějak překonat."

Jen někteří z poražených hovořili zatrpkle. "S Čechy jsme prohráli jen v dovednostních soutěžích," narážel na penalty Wayne Gretzky.

"Nagano? To byla největší ztráta času v mém životě," zlobil se americký útočník Keith Tkachuk.

Malý slovníček z olympiády 1998 v Naganu

Turnaj století.
Tak se olympiáda v Naganu označovala. Poprvé v historii na ni přijeli nejlepší hokejisté planety.

Vítězný únor.
Kdepak komunistický puč z roku 1948! Tohle slovní spojení teď patří hokejové výhře.

Držení kolem ramen.
Diváky ohromilo gesto sounáležitosti českého týmu, který se při penaltách s Kanadou chytil kolem ramen. Od té doby je ve sportu celkem běžné.

Švejkovské salutování.
Tak Jágr oslavoval gól. Zasalutoval i šéfovi MOV Samaranchovi, když od něj dostával medaili. "Samaranch to ale nepochopil," tvrdil Jágr.

Oholený Lener.
Český kouč Lener se vsadil, že když tým vyhraje zlato, oholí mohutný knír. Stalo se.

Gretzky obranář.
Nejlepší hokejista historie byl v Naganu třináctým útočníkem Kanady, proti Česku pak nastoupil jako člen udržovací formace. Nešel ani na penaltu.

Americká demolice.
Tým USA po vyřazení od Česka zdemoloval vybavení v olympijské vesnici. "Bohužel hod hasicím přístrojem není olympijskou disciplínou," řekl komisionář NHL Gary Bettman.

"Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje. Přepište dějiny!"
Výkřiky televizního komentátora Roberta Záruby po vyhraném finále.

VÍTĚZOVÉ TURNAJE STOLETÍ. Tenhle tým ovládl v Naganu turnaj nejlepších hokejistů planety.

Autoři:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze