Teď z hlavy do mušky a z mušky do terče

14 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kateřina Kůrková si už vyzkoušela režim, kterým bude dneska žít. V šest vstát, nasnídat se, odjet na olympijskou střelnici do Marcopoula, pak převzít zbraň, rozcvičit se, převléknout - a střílet. Začne závod, který může Česku přinést první medaili na olympiádě.

Dvacetiletá blondýnka to ví, ale mluvit o tom nechce: „Hlavně ať z toho mám dobrý pocit.“ Poslední den před závodem se už ničím nechtěla rozptylovat, novináře poprosila o klid, rozhovory neposkytovala. Vynechala oficiální trénink, protože den předtím střílela velmi dobře, šla si zaplavat, slavnostní zahájení zhltla v televizi.

„Nejdůležitější je koncentrace. Aby se dostala do takového transu, že uvidí známý obličej, ale hlava to nevezme,“ tvrdí její trenér a otec Petr Kůrka. „Ať vnímají jen její oči. Říkám tomu černý tunel: z hlavy do mušky, z mušky do terče.“

Ženy dnes střílejí ze vzduchové pušky na 10 metrů. Kvalifikace je na 40 ran, do finále postupuje osm nejlepších. Kdo třikrát mine desítku, už se do finále nemusí dostat. A desítka, to je titěrný půlmilimetrový bod uprostřed terče.

„Vzduchovka je hrozně vyrovnaná, se všema holkama může dost zacloumat atmosféra,“ myslí si Kůrka. A s jeho dcerou? „Nevím, ona nikdy na olympiádě nebyla.“ Kůrková nervozitou obvykle netrpí, ale třeba předloni na mistrovství světa se příliš jistě necítila. Přišla za tátou a dvě hodiny se spolu procházeli po finském Lahti. Druhý den vystřílela zlato a zrovna ve vzduchové pušce. „Začala mít obavy,“ přiznává Kůrka.

Jako favoritka se střelkyně necítí: „Ve střelbě žádný favorit neexistuje. Záleží, jak se kdo vyspí, vyhrát může deset ženských.“ Trenér dodává: „Střelecký pánbůh určí, kdo bude nejlepší.“ Kůrková si nasadí těžkou střeleckou výstroj, pod čelenku si vloží kousek papíru, aby kryl levé oko, a v devět ráno vyjde první rána.

Vyhrála mistrovství světa i Evropy, patří mezi favoritky i na olympiádě. „Ale kdyby vyhrála i tady, to by byl zázrak,“ řekl Kůrka.

Co by mohlo střelkyni rozhodit? Sama tvrdí, že nic, že trémistka není. Trenér si však všiml plovoucí podlahy, která není zdaleka tak pevná jako betonová. Rozhodovat může každý záchvěv.

„Když jsme tu byli v dubnu, ještě tu byl beton. Aby to udělali efektní, dali sem laminát. Je to blbost, škoda. Ale pro každou holku je to stejné. Nebudeme řešit, co vyřešit nejde.“

Kateřina Kůrková
■ vzduchovka na 10 metrů
■ dnes v 8.00 (kval.) a 10.00 (finále) 

Kateřina Kůrková při střeleckém tréninku.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz