Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Teenageři po vzoru dospěláků. Češi jedou bojovat o olympijské medaile

LINDSEY A MASKOT YOGGL. Jednou z ambasadorek olympijských her mládeže je slavná americká sjezdařka Lindsey Vonnová. | foto: Profimedia.cz

10 2012
Čeká je olympijská vesnice, slavnostní zahájení i se zapálením olympijského ohně, který v pochodni putoval po celém Rakousku. Čeká je devět dní soutěží, přes tisíc soupeřů ze sedmdesáti zemí a pro ty nejlepší i zlaté medaile. Teenagery ve věku od 15 do 18 let čekají první zimní olympijské hry mládeže. V pátek startují v Innsbrucku.

První mládežnické hry, menší a skromnější obdoba těch dospěláckých, se konaly předloni v Singapuru. Z letní varianty Češi přivezli dvě zlata, dvě stříbra a tři bronzové medaile.

"Kolik jich bude teď? Absolutně nemáme ánung," krčil rameny Petr Hrubec, generální sekretář Českého olympijského výboru, který výpravu do dějiště zastřešuje. "Třeba dvě, ale těžko se to odhaduje, protože v této věkové kategorii neexistuje porovnání na světové úrovni, jedině snad v krasobruslení. Ostatní se střetávají maximálně na úrovni kontinentu."

O úspěch se bude bojovat v třiašedesáti soutěžích, přihlášeno je 1058 účastníků. Česká výprava do závodů nasadí tucet dívek a tucet kluků. "Ve srovnání s Evropským olympijským festivalem mládeže máme o něco skromnější tým," spočítal Jan Stluka ze sportovního úseku ČOV. "Je to dáno specifikem soutěží a taky náročnými kvalifikačními kritérii."

Z českého pohledu neobsazeny zůstanou jen hokej, skeleton a boby. Největšími nadějemi mají být snowboardisté, curleři, nebo třeba Petr Knop coby dorostenecký mistr Evropy v běhu na lyžích.

Tyrolské Alpy hostily olympijské hry v historii už dvakrát. A stejně jako v letech 1964 a 1976 proběhne i tentokrát zahajovací ceremoniál u skokanského můstku na Bergiselu.

Do Innsbrucku vyrazí česká výprava ve středu ráno, z kbelského letiště je přepraví vojenský speciál. Na palubě bude 400 kilogramů nákladu v deseti obřích bednách. Uvnitř budou většinou masérské stoly, rehabilitační pomůcky, lékař výpravy si veze svoji lékárnu i malý operační sál.

Motivaci mladým sportovcům mají dodat hvězdní ambasadoři. Hry v Singapuru podpořili tyčkařka Isinbajevová s plavcem Phelpsem, do Innsbrucku přijedou sjezdaři Lindsey Vonnová, Benjamin Raich, hokejista Sidney Crosby a jako jediný český zástupce krasobruslařka Kamila Hájková.

Náklady na českou účast v Innsbrucku se odhadují na 1,9 milionu korun, pro srovnání - na faktuře za Vancouver byla suma 32,26 milionu.

ČESKÝ TÝM

Muži
Ondřej Hošek, Adam Václavík (oba biatlon), Jana Čejková (krasobruslení), Martin Štěpán (sjezdové lyžování), Václav Klemš (akrobatické lyžování), Petr Knopp (běh na lyžích), Tomáš Portyk (severská kombinace), Tomáš Friedrich (skoky na lyžích), Ondřej Porkert (snowboarding), Michal Prokop (rychlobruslení), Marek Černovský, Kryštof Krupanský (oba curling).

Ženy
Erika Jislová, Jessica Jislová (obě biatlon), Alexandr Sinicyn (krasobruslení), Dominika Drozdíková (sjezdové lyžování), Veronika Čamková (akrobatické lyžování), Petra Hynčicová (běh na lyžích), Natálie Dejmková (skoky na lyžích), Diana Augustinová (snowboarding), Nikola Dráhalová (rychlobruslení), Vendula Kotenová (saně), Alžběta Baudyšová, Zuzana Hrůzová (obě curling).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze