Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Tělesně postižený sprinter chce na OH závodit se zdravými, rozhodne arbitráž

Oscar Pistorius | foto: Reuters

30 2008
Jedenadvacetiletý tělesně postižený sprinter Oscar Pistorius se nejpozději do tří týdnů dozví, zda může startovat na olympijských hrách se zdravými sportovci. Stanovisko vydá mezinárodní sportovní arbitráž CAS, na kterou se obrátil.

Jihoafričan s podkolenní amputací na obou nohách, jenž při běhu používá speciální protézy, má za sebou
dvoudenní slyšení v Lausanne.

"Je to poprvé, co se na nás obrátil tělesně postižený sportovec s případem, že by chtěl závodit se zdravými. Technický aspekt je velmi zvláštní, rozhodneme ale co nejdříve," uvedl generální sekretář CAS Mathieu Reeb podle agentury Reuters.

Žalobu proti rozhodnutí Mezinárodní atletické federace IAAF, která mu v lednu starty na oficiálních soutěžích se zdravými zakázala, odeslal Pistorius sportovnímu soudu již v únoru.

Podle pravidel atleti nesmějí používat jakékoli technické pomůcky, které by pomohly zlepšit jejich výkon. Atletická federace na základě speciální studie institutu biomechaniky rozhodla, že jeho protézy mu výhodu poskytují.

Pistorius drží mezi handicapovanými světové rekordy na tratích 100, 200 a 400 metrů, loni se neztratil mezi zdravými běžci na mítincích v Sheffieldu a Římě.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze