Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Černošská gymnastka, pak opice na kruzích. Televizi obvinili z rasismu

Americká gymnastka Gabrielle Douglasová (31. července 2012) | foto: AP

5 2012
Opravdu to nevypadalo jako náhoda. Po reportáži o historickém úspěchu americké gymnastky tmavé pleti, kterou moderátor zakončil slovy "Více z Londýna už za moment", pustila televize NBC do vysílání upoutávku s opicí cvičící na kruzích. Skandál se zrodil okamžitě.

"Nebylo to míněno jako urážka," dušují se teď v americké televizi a za špatné načasování klipu se omluvili. Pošramocené reputace už se ale nezbaví.

Sportovní moderátor Bob Costas rozebíral úspěch Gabby Douglasové, první afroamerické vítězky olympijské soutěže gymnastek, a řeč zakončil možná trochu nešťastnou větou.

"Venku jsou určitě další afroamerické holčičky, které si teď říkají: taky bych to ráda zkusila."

Fotogalerie

"Další zprávy z Londýna přijdou za okamžik."

A na obrazovce se v tu chvíli objevila opičí pracka svírající gymnastický kruh. Zanedlouho se ukázala i hlava a rozesmátá opice začala cvičit. Byla to upoutávka na nový sitcom stanice NBC s názvem Animal Practice (Zvířecí ordinace).

Rozhořčení diváci okamžitě začali stanici obviňovat z rasismu a na sociálních sítích rozpoutali zuřivou debatu.

"To je nechutné vysílat reklamu na Animal Practice hned potom, co Gabby vyhraje zlato," zněl jeden z příspěvků na Twitteru.

Reakce byly silné také proto, že olympijský příběh Douglasové okouzlil celé Spojené státy. Šestnáctiletá gymnastka se za večer stala celebritou, s níž se chtějí setkat třeba prezident Obama či slavná moderátorka Oprah Winfreyová.  

Stanice NBC s omluvou neváhala dlouho a ve svém prohlášení se snažila incident vysvětlit. 

"Výkon Gabby Douglasové byl historickým a fascinujícím úspěchem. Upoutávka na pořad Animal Practice, která už běžela třikrát předtím, patří do série s olympijskou tématikou a snažili jsme se ji v programu maximálně využít. Určitě nebyla myšlena jako urážka," stálo v obhajobě.  

Najdete na iDNES.czmobilní verze