Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní maraton je prý nebezpečný

14 2000
B e r l í n - Sportovním fanouškům v Evropě hrozí při nočním sledování nadcházející olympiády v Sydney "TV-lag", varoval profesor Jan Born z německého Lübecku, který se zabývá výzkumem poruch lidského spánku. Nový pojem odvodil od známého "Jet-lagu", tedy potíží způsobených lety na dlouhé vzdálenosti a s nimi spojenými změnami časových pásem. Spánek je velmi složitý mechanismus a není možné jej jednoduše přesunout nebo náhle úplně jinak rozdělit. Kdo bude sledovat noční přenosy z olympijských her, riskuje vážné narušení obvyklého denního rytmu, uvedl Born.

I ten, kdo vstane třeba jen na hodinu v noci k televizoru kvůli konkrétní soutěži, bude mít
již potíže znovu usnout, protože tělo se mezitím dostalo do fáze bdělosti, varoval německý vědec. Ani naspat se takzvaně do zásoby není podle něj řešení, protože odpoledne či brzy večer není obvykle organismus dostatečně unaven a spánek se nedostavuje. "Pak už je lepší zůstat prostě vzhůru a vydržet až do příštího večera," poradil Born.

To je ovšem řešení pro jednu noc a nikoli pro dvoutýdenní olympiádu. Lepší by podle vědce bylo projít aklimatizací, podobně jako sportovci, tedy postupně si v průběhu asi jednoho týdne přestavět denní režim na časové podmínky australského dějiště her. Ani to však není příliš spolehlivé, protože střídání světla a tmy bude nový režim narušovat. Kromě toho, málokdo má tolik volného času, aby si to mohl dovolit. Pomoci by prý mohlo užívání hormonu melatoninu, ale to už by byl vlastně "divácký doping".Témata: Lübeck, Maraton, Sydney
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze