Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní práva stojí miliardy dolarů

11 2004
Praha - Televize vládne světu. Ať se vám to líbí nebo ne. A bude tomu tak i při aténských hrách. Mezinárodní olympijský výbor odhaduje, že dvaapadesát procent příjmů z her zajistí televize. Ty zprostředkují sportovní podívanou více než čtyřem miliardám lidí ve dvou stech zemích celého světa.

Přitom v roce 1956 prohlásil Avery Brundage, tehdejší šéf MOV: "Šedesát let jsme si vedli dobře bez televize, v další šedesátce tomu jistě nebude jinak." Jak hluboce se mýlil...

Cena televizních práv - nejdůležitějšího zdroje olympijských zisků - stále roste. Stejně jako podíl příjmů z televizních práv na celkových výdělcích.

Zimní hry ve Squaw Valley 1960 koupila americká společnost CBS za 50 tisíc dolarů. Zimní Vancouver 2010 a letní olympiádu v roce 2012, jejíž dějiště ještě ani nebylo zvoleno, získala pro americký trh NBC už za více než dvě miliardy.

Aténská cena zdolala podruhé v historii miliardovou bariéru - 793 milionů zaplatila NBC, 394 milionů Evropská vysílací unie EBU, sdružující 71 veřejnoprávních televizí z 51 zemí včetně České televize. K tomu přibyly nižší částky z dalších regionů.
Navzdory horentnímu "vkladu" předpokládá NBC, že díky Aténám zbohatne o 65 milionů dolarů.

"Náklady na zajištění přenosů z mistrovství světa v hokeji, fotbalového Eura a olympiády odhadujeme na sto čtyřicet milionů korun," uvedl Martin Krafl, mluvčí ČT, jež do Atén vysílá čtyřiadvacetičlenný štáb. To je zhruba polovina všech akreditovaných českých mediálních pracovníků.

Autoři:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...Najdete na iDNES.cz