Televizní práva stojí miliardy dolarů

11 2004
Praha - Televize vládne světu. Ať se vám to líbí nebo ne. A bude tomu tak i při aténských hrách. Mezinárodní olympijský výbor odhaduje, že dvaapadesát procent příjmů z her zajistí televize. Ty zprostředkují sportovní podívanou více než čtyřem miliardám lidí ve dvou stech zemích celého světa.

Přitom v roce 1956 prohlásil Avery Brundage, tehdejší šéf MOV: "Šedesát let jsme si vedli dobře bez televize, v další šedesátce tomu jistě nebude jinak." Jak hluboce se mýlil...

Cena televizních práv - nejdůležitějšího zdroje olympijských zisků - stále roste. Stejně jako podíl příjmů z televizních práv na celkových výdělcích.

Zimní hry ve Squaw Valley 1960 koupila americká společnost CBS za 50 tisíc dolarů. Zimní Vancouver 2010 a letní olympiádu v roce 2012, jejíž dějiště ještě ani nebylo zvoleno, získala pro americký trh NBC už za více než dvě miliardy.

Aténská cena zdolala podruhé v historii miliardovou bariéru - 793 milionů zaplatila NBC, 394 milionů Evropská vysílací unie EBU, sdružující 71 veřejnoprávních televizí z 51 zemí včetně České televize. K tomu přibyly nižší částky z dalších regionů.
Navzdory horentnímu "vkladu" předpokládá NBC, že díky Aténám zbohatne o 65 milionů dolarů.

"Náklady na zajištění přenosů z mistrovství světa v hokeji, fotbalového Eura a olympiády odhadujeme na sto čtyřicet milionů korun," uvedl Martin Krafl, mluvčí ČT, jež do Atén vysílá čtyřiadvacetičlenný štáb. To je zhruba polovina všech akreditovaných českých mediálních pracovníků.

Autoři:

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz