Tenista Berdych fandil Kosteleckému a vzpomínal, jak sám zkoušel střílet

Tenista Tomáš Berdych se usmívá, vyhrál první kolo olympijského turnaje. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - První duel v Pekingu už měl za sebou. Byl vysprchovaný, převlečený a po snadném vítězství rozesmátý. Než však tenista Tomáš Berdych došel na tiskovou konferenci, zasekl se u televize. Co ho tak upoutalo? Napjatě sledoval, jak se český střelec David Kostelecký stává olympijským vítězem v trapu.

"Viděl jsem jen poslední rány, takže jsem nevěděl, jak na tom vlastně je. Nebyl jsem si jistý. A pořád se nikdo neměl k tomu, aby se radoval," líčil Berdych.

I on si zkusil, jak se střílí na letící asfaltové talíře, takzvané holuby.

Když hrál před třemi lety na turnaji ve švýcarském Gstaadu, zlákali ho na střelnici. "Nejdřív nám pouštěli holuby pomalu jako pro začátečníky. To mě strašně navnadili, z deseti jsem jich trefil osm. Pak nám dali rychlost jako pro nejlepší. A jestli jsem se trefil jednou, dvakrát, tak je to hodně. A na zajíce, co se různě kutálejí po zemi, to už nešlo vůbec!"

A ty modřiny na rameni - od pažby, jež při výstřelu cukne zpět. "Měl jsem jich hodně. Až jsem se při posledních střelách bál zmáčknout spoušť, abych nedostal další ránu." A přesto - pro Berdycha super zážitek. "Ještě bych chtěl zkusit seskok s padákem, ta rychlost a volný pád. Jenže se bojím výšek a to moc dohromady nejde."

Ale zpět k tenisu, Berdychově profesi. Na turnaji v Pekingu má na co navazovat. Před čtyřmi lety v Aténách se stal senzací české výpravy.

Tehdy se probojoval až do čtvrtfinále, porazil světovou jedničku Rogera Federera! "Kéž by to bylo zase stejné." První drobná podobnost tu je - mezi diváky fandí stejně jako v Aténách herec Miroslav Donutil.

Zatím má ale Berdych za sebou jen první kolo a to se na něj ještě načekal. Deštivý den tenisu nepřál a začátek programu museli pořadatelé odložit. "To bylo trochu nepříjemné. Člověk je tady hned brzo ráno, vstávání vzhledem k časovému posunu není nic moc."

Zato na soupeře měl štěstí. Chorvatský protivník Ivo Karlovič, nasazená čtrnáctka, se odhlásil kvůli nemoci. "Asi 95% tenistů by bylo nadšených, kdyby jim v takové situaci změnili soupeře. I když ho porazíte, zápasy proti Karlovičovi jsou hrozně náročné," přiznal Berdych.

Místo něj hrál coby náhradník Jü Sin-jüan, čínský deblista. Berdych zvítězil po 55 minutách 6:1, 6:2. "Hodně příjemný rozjezd."

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz