Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenk si zoufal po generálce

16 2000
S y d n e y - Nazlobený na vlastní chyby, jichž se v soutěži na 60 ran ze vzduchové pistole dopustil, opouštěl olympijskou střelnici v Cecil Parku český reprezentant Martin Tenk. Výkonem 578 bodů skončil jedenáctý a v disciplíně, která měla být původně jen rozcvičkou před jeho úterním startem ve střelbě z libovolné pistole, mu olympijské finále uteklo o pouhé tři body.

"Šel jsem do soutěže s tím, že se potřebuji pouze rozstřílet, a vůbec jsem nepočítal, že bych se mohl probojovat do finále. Teď jsem na sebe pěkně naštvaný," mračil se osmadvacetiletý rodák z Ostravy.

Hned v první položce trefil čtyři devítky za sebou a veškeré naděje se zdály být promarněné. V dalších dvou sériích se však uklidnil a začal se prokousávat pořadím vzhůru, nicméně následná čtvrtá položka byla pro konečný výsledek rozhodující. Tenk v ní nastřílel jen 93 bodů.

"Udělal jsem v tu chvíli školáckou chybu," přiznal. "Místo abych si chvíli odpočinul, pokračoval jsem dál a takhle to dopadlo." Ve zbývajících dvou vydařených sériích se mu už ztrátu dohnat nepodařilo.

Svěřenci trenéra Jiřího Lercha nezbývá než věřit, že ve své silnější disciplíně, v níž je úřadujícím mistrem Evropy, uspěje mnohem lépe. "Dám si teď volno a v pondělí mě čeká oficiální trénink," nastínil svůj nejbližší program.

Osmnáctiletá Lucie Valová, která dostala v Sydney přednost před Kateřinou Beranovou, byla před dnešním vystoupením v podobné situaci jako její o mnoho zkušenější kolega. Také její silná soutěž v podobě závodu na třikrát dvacet ran ze sportovní malorážky teprve přijde, a tak jí ani šestatřicátá pozice ve vzduchové pušce nijak mrzet nemusí.

"Nebyla jsem nijak nervózní a ani přítomnost střeleckých es mě nijak nerozhodila. Vždyť jsem neměla co ztratit. Nejsem si vědoma žádných podstatných chyb, ale asi jsem zaplatila daň za zkoušku nové zbraně," vysvětlovala dvojnásobná stříbrná medailistka z juniorského evropského šampionátu.

Zlatou medaili mezi muži si vystřílel Francouz Dumoulin novým olympijským rekordem. Mezi ženami si ve vzduchové pušce nejlépe vedla Američanka Nancy Johnsonová. Ta byla první dekorovanou účastnicí letošních her, neboť její disciplína skončila ze všech odvětví nejdříve.

"Je to velice příjemné, získat vůbec první olympijskou medaili," pochvalovala si  závodnice. Pouhé dvě desetiny bodu za výkonem zlaté medailistky skončila Korejka Kang Cho-hyun, která v kvalifikaci vyrovnala olympijský rekord.

V jiné střelecké disciplíně, trapu, si úspěšně počínal David Kostelecký. Po třech položkách figuruje spolu se dvěma dalšími střelci na druhém místě a před nedělí, kdy jsou na programu zbývající dvě, má šanci na postup do finále. Ten se naopak vzdálil Jiřímu Gachovi, jenž je na 34. pozici. Kostelecký si udržel vyrovnanou výkonnost, zatímco Gach vinou devatenáctky, jíž uzavřel dnešní vystoupení, v průběžném pořadí klesl.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz