Tento výkon zopakovat ve finále by bylo bezva, přeje si Špotáková

Barbora Špotáková v kvalifikaci olympijského závodu v hodu oštěpem výkonem 67,69 hladce postoupila do finále. | foto: Reuters

19 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Minutu na dráze a hodinu v novinářské mix zóně. Více než oštěpařská kvalifikace vysílily Barboru Špotákovou především zahraniční televizní štáby. "To je síla, kolik jich tady bylo," divila se. Zájem o aktuálního světového lídra byl po kvalifikaci enormní.

A začal už dlouho před závodem. O Barboře Špotákové obšírně hovořil moderátor na stadionu, byla rovněž častým objektem zájmu místních kamer. Česká atletka po chvíli potvrdila, že právem. Postup z kvalifikace si zajistila bez problémů svým třetím absolutním výkonem 67,69 m.

"Myslela jsem si, že je to tak pětka, ale sedm šedesát devět, to je síla," podivovala se Špotáková. "Bylo to úplně skvělé, jsem maximálně spokojená."

Zatímco rozdávala rozhovory v mix zóně, méně úspěšné soupeřky ještě bojovaly na ploše. Na televizi tak mohla Barbora vidět, jak třetím pokusem urvala limit i rivalka Neriusová z Německa.

"To je dobře, že to Steffi dala," sympaticky se radovala z úspěchu velké soupeřky. "Já bych si nedovedla představit finále bez Neriusové. Viděla jsem, že i moje kamarádka Španělka Mercedes Chillaová to hodila, takže se na finále moc těším. Mohla by tam být i Jarča Klimešová, na tréninku vypadala hodně dobře."

Kvalifikační den začal pro českou oštěpařku brzy. "Vstávala jsem v šest hodin," prozradila. "Takhle ráno to nebylo vůbec ideální. Byla jsem až moc v klidu. Až atmosféra na stadionu mě probrala."

Z více než poloviny zaplněný pekingský Národní stadion probral atletku dokonale. Špotáková nechtěla spekulovat, zda její hod šel naplno či má ještě rezervy. "Byl to takový ten můj první zajišťovací hod," řekla.

"Kdybych ho dokázala zopakovat i ve finále, to by bylo bezva. Potom bych mohla začít riskovat, protože na olympiádě do toho musíte jít na maximum. Výkonem 67,69 zahájit finále by bylo ideální," přeje se.

Mistryně světa z Ósaky měla před závodem obavy z tvrdého povrchu dráhy. Zatím zbytečně. "Docela to bylo kupodivu v pohodě," uznala. "Ale nějak mi přeskočilo něco v nártu pravné nohy a strašně mě teď ten nárt bolí. Uklidňuji se tím, že když to přeskočilo tam, tak to přeskočí zpátky. Hned teď ale poběžím si to nechat dát do pořádku, je to nějaké divné."

Že by svým hodem, který by ve finále určitě aspiroval na medaili, poslala varování soupeřkám, o tom Špotáková nepřemýšlí. "Možná ano, nevím. Ale viděli jste Abakumovou? Ta je připravená, to jsem ještě neviděla. Takhle osvalené děvče... Její lýtka, to je fakt neskutečný. Ona je dneska schválně nechala v teplákách, protože asi ještě přirostla, bych si tak tipla."

Do finále už nechystá Špotáková žádné speciality. "Už žádné tréninky," potvrzuje. "Zítra proběhne jenom lehké rozcvičení a pak budu čekat na finále."

To je na programu 21. srpna ve 13.20 hod. středoevropského času.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz