Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Teplé počasí otevřelo pravý vodní ráj

13 2000
S y d n e y - Dostat obě části kanoistiky, rychlostní a slalomářskou, na stejnou vodu, a to dokonce při olympijských závodech, zní sice jako utopie, ale v Sydney se to podařilo. V místech, kde se už několik let jezdily štrekařské, a také veslařské, regaty, se vloni poprvé zapěnily peřeje na novém slalomářském kanálu. Stačí podjet jediný mostek a vratká rychlostní kanoe je vám k ničemu, jste v areálu Penrith Whitewater Stadium, kde vládnou mnohem stabilnější laminátové lodě. Včera se na obou tratích usilovně trénovalo, v plné permanenci byly veškeré moderní vymoženosti, a když se navíc konečně umoudřilo i počasí, byla představa o vodním ráji dokonalá.

Ve skutečnosti to asi nejde, ale technicky by snad bylo možné, aby stejné kapky vody, které bude v pondělí prořezávat Štěpánka Hilgertová ve finálové jízdě na slalomářské trati, doprovodily o dva týdny později do cíle i rychlostního kanoistu Martina Doktora.

Vítězové z minulé olympiády by si dokonce mohli dát i závod. Začal by na startu "hladkého" dvoukilometrového kanálu a přes tréninkovou trať štrekařů by zamířil ke slalomářům. Martin by jistě do závěrečného úseku vjížděl s obrovským náskokem, snad by ustál i jízdu po dopravním pásu, který vyváží vodáky z cílové části znovu na start, ale první peřej by nerovný souboj ukončila.

Martin Doktor je známý jako uvážlivý cílevědomý muž, který něco takového určitě zkoušet nebude. Na slalomářskou trať se sice byl podívat, ale loď nechal v docích na opačné straně areálu, a prošel se pěšky. "Je to nádhera, asi nejhezčí sportoviště téhle olympiády," poznamenal.

Přitom nebýt tvrdé diplomatické práce činovníků slalomářské části kanoistiky, areál nikdy nestál a jejich sport chyběl v programu těchto olympijských her. Pořadatelé o sport v této části Austrálie prakticky neznámý moc nestáli a Mezinárodní olympijský výbor jejich tlaku dlouho podléhal. Obrat nastal teprve když slalomářské svazy z celého světa přispěly ze svých rozpočtů na novou výstavbu.

Také samotní slalomáři se shodují na tom, že se stavba povedla. "Je to takový malý zázrak. Když jsme sem poprvé přijížděli, nechtěli jsme věřit, že na úplné rovině může být divoká voda," poznamenal deblkanoista Tomáš Máder. "Postavili kanál na jezeře," přitakal Jaroslav Volf, další z deblířů.

Kanál je napájen vodou ze sousedních rychlostních tratí, ale víceméně si vystačí s jednou "várkou", která se s pomocí čerpadel točí v podkovitém korytu pořád dokola. Stejně si mohou počínat i kanoisté s kajakáři. Díky vleku vůbec nemusí vysedat z lodi. "Má to jinou nevýhodu, na konci hodinového tréninku člověka z věčného klečení strašně bolí nohy," říká Máder, který by prý raději občas loď vyndal z vody a vynesl si ji nahoru sám.

"Kanál je těžší, než vypadá," začíná hodnotit sportovní stránku díla šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera. Každý z jeho svěřenců zde v přípravných kempech strávil už minimálně měsíc, přesto jsou tréninky zaměřeny na poznávání těch nejmenších detailů. Deblkanoisté dnes pod vedením trenéra Jiřího Rohana donekonečna projížděly vybrané úseky trati, Pultera zase pobíhal s videokamerou za kajakářem Kobesem a zaznamenával jeho tréninkové jízdy, při nichž závodník vždy projel vždy celou trať. "Náročnost spočívá v maličkostech. Voda se stále nepatrně mění a závodníci si musí zažít, že to co v jednom okamžiku ztratí s příští neočekávanou vlnou zase získají zpět," popisuje Pultera.

Všechno se nadřít nedá, a to nejen kvůli pulsování vodní hladiny. "Kanál nabízí strašné množství variant, jak mohou komisaři trať pro závod postavit," říká Pultera, který může jen dedukovat. Díky svým bohatým zkušenostem, mezi nimiž dominuje šéftrenérské místo u americké reprezentace na OH v Atlantě, si dokáže leccos představit. "Budou se snažit vyhovět televizím, a tak budou náročné úseky především ve střední části, kde má být i nejvíce kamer," zní první doměnka. Druhá vychází ze složení skupiny stavitelů trati. "Nejsilnější osobností mezi komisaři je Američan Mitchel, který stavěl branky už před čtyřmi lety v Atlantě. Je o něm známo, že dává náročné kombinace do závěrečného úseku. Vyhovuje to fyzicky zdatným Američanům," tuší trenér.

Touto dedukcí se řídí i při tréninku. "V závěrečné části teď zkoušíme různé složité kombinace, musíme být připraveni na všechno." Čas se už krátí, první kvalifikační jízdy se jedou v sobotu, hned v první den po zapálení olympijského ohně.

Těmito peřejemi budou vodáci vjíždět do cíle olympijského závodu

Právě zde by mohli rozhodčí složit branky do obtížné kombinace, a tak oba debly projíždějí úsek během tréninku snad dvacetkrát

Pod dozorem trenéra Pultery (na mostě) projíždí jednou z branek kajakář Kobes

Stříbrný medailista z posledních dvou olympiád Jiří Rohan přesedlal k trenéřině a dohlíží na přípravu obou reprezentačních deblkanoí

Deblkanoisté Volf se Štěpánkem trénují před zatím prázdnými tribunami, které ze tří stran obepínají trať

V tomto místě vyvěrá voda, kterou vyhnala čerpadla z cílového prostoru. Ten lze identifikovat podle stanu pro časoměřiče, za kterým už je tréninková trať pro rychlostní kanoisty a veslaře

Kajakář Kobes vyjíždí na dopravním pásu z cíle zpět na start další tréninkové jízdyAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze