Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplota klesala, nálada rostla

13 2000
C a n b e r r a (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Jen z jejich očí cítíte to napětí: čeští fotbalisté počítají poslední hodiny, které zbývají do zahájení olympijského turnaje. Čeká se urputná bitva, soupeřem budou Američané. Právě končí poslední trénink na předměstí Kaleen. Na Canberru, nenápadnou australskou metropoli bez mrakodrapů, se snáší mlhový opar, teplota padá pod osm stupňů, rychle se stmívá, ale hráči se pošťuchují, naschvál se trefují balonem a chovají se jako by nic.

Celý víkend přitom mužstvo bylo jako praštěné palicí, utrmácené po dlouhém letu, ospalé kvůli časovému posunu. "Ještě v pondělí to nebylo ono, ale cítím, že síla a dynamika se vrací," pochvaloval si trenér Karel Brückner. Pomohl modelový zápas s místním týmem Rockets. Reprezentanti vládli, za sedmdesát minut nastříleli devět gólů a začali se těšit na olympijskou premiéru.

"Už aby to bylo, potřebujeme pořádný zápas, aby naše naladění vygradovalo," řekl kapitán Roman Týce. Tím bude dnešní souboj, možná nejdůležitější v turnaji. Premiéra bývá často klíčová. Když mužstvo dnes udolá asi nejsilnějšího soupeře ve skupině, zaklepe na dveře čtvrtfinále. Ve skupině bude hrát ještě s Kuvajtem a Kamerunem.

Američané povolali do mužstva tři hráče nad třiadvacet let: záložníka Hejduka, obránce Agoose a brankáře Friedela. Všichni by měli být v sestavě. Zato Česko nemá ani jednoho staršího hráče.

"Kdyby nám zápas přinesl bod, bral bych ho okamžitě," říkal Clive Charles, trenér USA. Možná to je pouze póza, hra slov, jimiž úmyslně favorizuje soupeře. "Dejte si bacha na Američany, slabí vůbec nebudou," varuje Luboš Kubík, bývalý  reprezentant, který hraje za Chicago. Hlavní síla soupeře vězí v důrazném napadání. Útočníci dotírají při rozehrávce, záložníci jim pomáhají a často získají snadno míč. "Proti evropským týmům jim ale chybí lepší taktika a taková naše chytrost," tvrdil trenér Brückner.

Až dnes, v den zápasu, se kouč rozhodne, jakou sestavu zvolí. Neví, zda do branky postaví Drobného, či Chvalovského. A kde bude hrát kapitán Týce? Může nastoupit v záloze nebo obraně. Američané mají o českém týmu kupu informací, některé až překvapují. "Spoluhráč Wolff z Chicaga mi podrobně vyprávěl, jak se u nás podivně tvořila nominace, jak byl vyřazen brankář Kouba, a já o tom ještě nevěděl," žasl Kubík. Snad proto, aby Američané nepoznali, co trenér chystá, proběhl poslední trénink na nejodlehlejším hřišti.

Pravděpodobná sestava: Drobný - Lukáš Došek, Lengyel, Petrouš, Kováč - Sionko, Týce, Ujfaluši, Jankulovski - Heinz, Baroš.
Zápas začíná v 11 hodin českého času, v Canbeře je o devět hodin víc. Rozhoduje Brazilec Simon, přímý přenos vysílá ČT 2, iDNES vám nabídne přímý ON-LINE přenos.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze