Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé chtěli zaútočit v Sydney

26 2000
S y d n e y - Australské úřady přiznaly, že před pěti měsíci obdržely od novozélandské policie zprávu o chystaném teroristickém útoku na reaktor výzkumného ústavu v Sydney, kde budou za tři týdny zahájeny olympijské hry. Novozélandský deník The Herald uvedl, že podezření potvrdila březnová razie speciální jednotky policie v bytech dlouho sledovaných osob. Podle listu jde prý o skupinu Afghánců, kteří jsou pravděpodobně napojeni na hledaného teroristu Usámu bin Ládina.
Australské úřady věc zvážily a došly k závěru, že jde jen o plané hrozby, a že útok na malý jaderný reaktor na jižním předměstí Sydney je "velmi nepravděpodobný". Během her nicméně bude areál výzkumného ústavu pod zvýšenou ostrahou.

Při razii v Aucklandu objevila policie v jednom bytu doslova řídící centrum, vybavené detailními mapami Sydney, plány reaktoru s vyznačenými únikovými cestami a poznámky, týkající se zajištění objektu. Policie zatkla tři muže, všechny původem z Afghanistánu,
které podezírá z organizace převodu lidí přes hranice a falšování cestovních dokladů. Čtvrtý člen bandy, rovněž z Afghanistánu, byl zatčen začátkem srpna.

Všichni by měli být příští týden postaveni před soud. "Nikdo z nich však nebyl obviněn z terorismu, protože nám scházejí důkazy," poznamenal nejmenovaný policista.
Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz