Teroristé chtěli zaútočit v Sydney

26 2000
S y d n e y - Australské úřady přiznaly, že před pěti měsíci obdržely od novozélandské policie zprávu o chystaném teroristickém útoku na reaktor výzkumného ústavu v Sydney, kde budou za tři týdny zahájeny olympijské hry. Novozélandský deník The Herald uvedl, že podezření potvrdila březnová razie speciální jednotky policie v bytech dlouho sledovaných osob. Podle listu jde prý o skupinu Afghánců, kteří jsou pravděpodobně napojeni na hledaného teroristu Usámu bin Ládina.
Australské úřady věc zvážily a došly k závěru, že jde jen o plané hrozby, a že útok na malý jaderný reaktor na jižním předměstí Sydney je "velmi nepravděpodobný". Během her nicméně bude areál výzkumného ústavu pod zvýšenou ostrahou.

Při razii v Aucklandu objevila policie v jednom bytu doslova řídící centrum, vybavené detailními mapami Sydney, plány reaktoru s vyznačenými únikovými cestami a poznámky, týkající se zajištění objektu. Policie zatkla tři muže, všechny původem z Afghanistánu,
které podezírá z organizace převodu lidí přes hranice a falšování cestovních dokladů. Čtvrtý člen bandy, rovněž z Afghanistánu, byl zatčen začátkem srpna.

Všichni by měli být příští týden postaveni před soud. "Nikdo z nich však nebyl obviněn z terorismu, protože nám scházejí důkazy," poznamenal nejmenovaný policista.
Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Najdete na iDNES.cz