Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé chtěli zaútočit v Sydney

26 2000
S y d n e y - Australské úřady přiznaly, že před pěti měsíci obdržely od novozélandské policie zprávu o chystaném teroristickém útoku na reaktor výzkumného ústavu v Sydney, kde budou za tři týdny zahájeny olympijské hry. Novozélandský deník The Herald uvedl, že podezření potvrdila březnová razie speciální jednotky policie v bytech dlouho sledovaných osob. Podle listu jde prý o skupinu Afghánců, kteří jsou pravděpodobně napojeni na hledaného teroristu Usámu bin Ládina.
Australské úřady věc zvážily a došly k závěru, že jde jen o plané hrozby, a že útok na malý jaderný reaktor na jižním předměstí Sydney je "velmi nepravděpodobný". Během her nicméně bude areál výzkumného ústavu pod zvýšenou ostrahou.

Při razii v Aucklandu objevila policie v jednom bytu doslova řídící centrum, vybavené detailními mapami Sydney, plány reaktoru s vyznačenými únikovými cestami a poznámky, týkající se zajištění objektu. Policie zatkla tři muže, všechny původem z Afghanistánu,
které podezírá z organizace převodu lidí přes hranice a falšování cestovních dokladů. Čtvrtý člen bandy, rovněž z Afghanistánu, byl zatčen začátkem srpna.

Všichni by měli být příští týden postaveni před soud. "Nikdo z nich však nebyl obviněn z terorismu, protože nám scházejí důkazy," poznamenal nejmenovaný policista.
Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz