Doporučujeme

Test? Může za to psychika, tvrdí Lazutinová

• 17
Soldier Hollow - Ruská běžkyně na lyžích Larissa Lazutinová vysvětluje fakt, že neprošla zkouškou na doping, psychickým vypětím, které prý v ženském organismu vyvolá dočasné změny. "Byla to tragédie a dnes jsem se za to revanšovala," nechala se slyšet v cíli olympijského závodu na třicet kilometrů, který vyhrála s velkým náskokem. Testu s pozitivním výsledkem se Lazutinová podrobila před štafetami. Zkouška odhalila v její krvi nepovolené množství červených krvinek, což poukazuje na užití krevního dopingu. Rusky kvůli tomu nebyly vpuštěny na start závodu.

"Předtím jsem byla dvakrát před a dvakrát po závodu testovaná negativně. S kontrolou hemoglobinu jsem nikdy neměla problém," tvrdí Ruska, která v třicítce startovala podmínečně. Pokud se prokáže, že dopovala, bude jí odebrána zlatá medaile.

Její rivalka Stefania Belmondová z Itálie protestovala, aby se lyžařka podezřelá z dopingu mohla postavit na start dalších závodů. "V budoucnu by měl být každý, u něhož test odhalí vyšší hladinu hemoglobinu, potrestán zákazem startu na patnáct dní, jako je to v cyklistice," poukázala Italka, která se musela spokojit s bronzem.

P.S. Nakonec dopingoví komisaři usvědčili Lazutinovou z podvodu a medaili ze závodu na 30 km ji odebrali. Stejně tak byli z her vyloučeni španělský běžec Johann Muhlegg a Lazutinové krajanka Olga Danilovová.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.