Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novými testy na doping neprošlo 23 sportovců z OH v Londýně

OLYMPIJSKÉ KRUHY. Symbol olympijských her při západu slunce na Tower Bridge v Londýně. | foto: AP

28 2016
Testování vzorků z olympijských her v Londýně 2012 novými metodami odhalilo doping u 23 sportovců ze šesti zemí, oznámil Mezinárodní olympijský výbor. Jména hříšníků hodlá zveřejnit, až budou provedeny analýzy kontrolních vzorků B.

Ruský olympijský výbor přišel v sobotu s přiznáním, že nálezy se týkají osmi jeho sportovců. Jména podezřelých reprezentantů neuvedl.

MOV ve spolupráci s mezinárodními sportovními federacemi a Světovou antidopingovou agenturou (WADA) provádí nové testy s pomocí pokročilejších metod. Z her v Londýně analyzoval 265 vzorků. Přistižených 23 olympioniků je z pěti sportů.

Podobně MOV postupoval se vzorky z předchozí letní olympiády v Pekingu 2008, z níž nechal znovu otestovat 454 vzorků. Pozitivních nálezů bylo 31, dnes přibyl podle nových informací olympijského výboru ještě jeden. Čtrnáct patřilo ruským sportovcům včetně deseti medailistů, zbývající olympionici reprezentovali 11 jiných zemí.

„Tyto nové analýzy opět dokumentují naše odhodlání v boji s dopingem,“ uvedl šéf MOV Thomas Bach. Nové testy se zaměřují především na sportovce, kteří chtějí startovat na srpnových hrách v Riu de Janeiro. „Dopingové podvodníky do Ria nepustíme,“ zopakoval Bach.

MOV ukládá dopingové vzorky deset let, aby je mohl zpětně testovat pomocí nových metod nebo na nové zakázané látky.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze