Testy na růstové hormony jsou na OH připraveny

12 2004
Praha - Boj proti dopingu na olympijských hrách pokročí do nové dimenze. Sportovci se v Aténách musejí připravit na testy, které odhalí, zda nezneužívají lidské růstové hormony (HGH). Předseda Světové antidopingové agentury WADA Dick Pound potvrdil, že metoda na zjišťování HGH je připravena.

Testovat se v Řecku bude i na přítomnost do loňského roku neodhalitelného steroidu THG a prostředků na zlepšení okysličování krve, jako je například EPO. Celkem se prověří přibližně 3500 vzorků.

"Máme test. Jeho parametry si ale necháme pro sebe," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Pound. "Pokud tu jsou lidé, kteří hormony zneužívají, najdeme je," dodal s tím, že testování bude v Aténách zahrnovat i mimosoutěžní odběry.

Test na růstové hormony vyvinula britská badatelka Claire Hartleyová z univerzity v Southamptonu. Metoda dokáže odhalit užití HGH až 84 dnů po aplikaci. Je prý možné, že některé vzorky budou v Aténách zakonzervovány a analyzovány až dodatečně.

Růstové hormony, které se přirozeně vyskytují v lidském těle, někteří sportovci podle expertů na boj s dopingem hojně zneužívají k urychlení nárůstu svalové hmoty a tkání. Ohrožují tak ale své životy; jako vedlejší účinky se totiž mohou objevit srdeční problémy, nárůst tukové hmoty či různá znetvoření.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz