Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžká voda v olympijském kanálu s favority zamávala

Štěpánka Hilgertová - Kajakářka Štěpánka Hilgertová na olympiádě v Pekingu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Valila se do zatáčky kolem zeleného poloostrova, dravě a mocně. Lodě posílala špičkami a boky do betonových stěn, do svých spárů sevřela naděje favoritů a některé z nich zmačkala jako papírovou kuličku. Taková byla voda v olympijském kanálu vodních slalomářů.

Natolik silná, že strhla pod hladinu chybující Štěpánku Hilgertovou a s ní i naději na druhou českou medaili dne.

Mistryně světa Jenifer Bongardtová, další z favoritek, žehrala: „Při nájezdu do třetí branky jsem vůbec nevěděla, kde jsou tyčky. Voda mě naprosto zmátla,“ vysvětlovala Němka.

Hilgertovou stáhla jen o kousek dál. Dvojnásobná olympijská vítězka v silném proudu minula tři branky. Stejně jako třeba Italka Giai Pronová, další šikovná kajakářka.

„Trošku jsem to čekala. Když jsme sem přijeli poprvé, v každém tréninku byla půlka jízd s neprojetými brankami. Buď člověk jel hodně opatrně a podjížděl brány jako blázen, nebo chtěl jet závodním pojetím a chyboval,“ říkala Češka.

Odzávoděno měla mít už o den dříve. Jenže to průtrž mračen zametla s olympijským programem a do závodního kanálu poslala spoustu nepořádku, který museli přes noc vyčistit potápěči.

Druhý den voda tekla jinak. Víc. „Ve startovacím bazénu byla opticky o pět centimetrů vyšší hladina, to může v nátoku do kanálu udělat klidně dva kubíky za vteřinu navíc,“ mínil Jaroslav Pollert, šéf českého vodního slalomu a stavitel trati.

Už předtím však český kanoista Stanislav Ježek o kanálu říkal: „Není zrovna pro holky.“ Jenže proud nestrhával jen naděje favoritek, ale i mužů. Třeba německá deblkanoe Michel – Piersig ve čtvrtek po semifinále vedla. Včera se však kanoisté ve zpěněném toku dvakrát málem ponořili pod hladinu. Z prvního místa se stalo šesté.

Ti dva pak plakali. „Vždyť je to konec naší čtyřleté práce. Zasloužíme si slzy. Jsou dny, kdy se můžete stát olympijskými vítězi, a pak ty, kdy to nejde,“ smutnil Sebastian Piersig nad změnou programu. „A trať je velmi těžká. Divoká voda na brankách tři, čtyři a pět obzvlášť.“

Český trenér Ondřej Mohout však tvrdil: „Teče pro všechny stejně. Na téhle úrovni se prostě musí jet a hotovo.“  

Autoři:


Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...Najdete na iDNES.cz