Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžká voda v olympijském kanálu s favority zamávala

Štěpánka Hilgertová - Kajakářka Štěpánka Hilgertová na olympiádě v Pekingu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Valila se do zatáčky kolem zeleného poloostrova, dravě a mocně. Lodě posílala špičkami a boky do betonových stěn, do svých spárů sevřela naděje favoritů a některé z nich zmačkala jako papírovou kuličku. Taková byla voda v olympijském kanálu vodních slalomářů.

Natolik silná, že strhla pod hladinu chybující Štěpánku Hilgertovou a s ní i naději na druhou českou medaili dne.

Mistryně světa Jenifer Bongardtová, další z favoritek, žehrala: „Při nájezdu do třetí branky jsem vůbec nevěděla, kde jsou tyčky. Voda mě naprosto zmátla,“ vysvětlovala Němka.

Hilgertovou stáhla jen o kousek dál. Dvojnásobná olympijská vítězka v silném proudu minula tři branky. Stejně jako třeba Italka Giai Pronová, další šikovná kajakářka.

„Trošku jsem to čekala. Když jsme sem přijeli poprvé, v každém tréninku byla půlka jízd s neprojetými brankami. Buď člověk jel hodně opatrně a podjížděl brány jako blázen, nebo chtěl jet závodním pojetím a chyboval,“ říkala Češka.

Odzávoděno měla mít už o den dříve. Jenže to průtrž mračen zametla s olympijským programem a do závodního kanálu poslala spoustu nepořádku, který museli přes noc vyčistit potápěči.

Druhý den voda tekla jinak. Víc. „Ve startovacím bazénu byla opticky o pět centimetrů vyšší hladina, to může v nátoku do kanálu udělat klidně dva kubíky za vteřinu navíc,“ mínil Jaroslav Pollert, šéf českého vodního slalomu a stavitel trati.

Už předtím však český kanoista Stanislav Ježek o kanálu říkal: „Není zrovna pro holky.“ Jenže proud nestrhával jen naděje favoritek, ale i mužů. Třeba německá deblkanoe Michel – Piersig ve čtvrtek po semifinále vedla. Včera se však kanoisté ve zpěněném toku dvakrát málem ponořili pod hladinu. Z prvního místa se stalo šesté.

Ti dva pak plakali. „Vždyť je to konec naší čtyřleté práce. Zasloužíme si slzy. Jsou dny, kdy se můžete stát olympijskými vítězi, a pak ty, kdy to nejde,“ smutnil Sebastian Piersig nad změnou programu. „A trať je velmi těžká. Divoká voda na brankách tři, čtyři a pět obzvlášť.“

Český trenér Ondřej Mohout však tvrdil: „Teče pro všechny stejně. Na téhle úrovni se prostě musí jet a hotovo.“  

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze