Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putin sehrál při olympiádě důležitou roli, říká šéf olympijského výboru

23 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Role prezidenta Vladimira Putina při přípravě olympiády v Soči je nezpochybnitelná. Prohlásil to na závěr zimních her šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Podle něj to může posílit jeho mocenské postavení v Rusku. Jak však Bach dodává, úspěšná olympiáda pomůže každému politikovi, který se na její organizaci podílí.

Olympiáda v Soči končí. Stále z vaší strany převládá pozitivní hodnocení?
Jednoznačně převažuje. Nezaznamenali jsme žádný vážný organizační, bezpečnostní ani sportovní problém. A co je pro mě osobně nejdůležitější, olympiádu si pochvalují i samotní sportovci. 

Ptal jste se sportovců na jejich názory?
Osobně jsem navštívil všechna sportoviště a se sportovci hovořil. Ptal jsem se jich, jestli neměli problémy. Nikdo z nich si na nic nestěžoval. Byl bych příliš diplomatický, kdybych řekl, že se jim tu jen líbilo. Mnozí z nich si to tady opravdu zamilovali. 

Mezinárodní olympijský výbor nepovolil sportovcům jakékoliv politické projevy (třeba v případě ukrajinských sportovců, kteří projevili solidaritu s demonstranty v Kyjevě). Z jakého důvodu?
Olympijské hry jsou přísně apolitickou akcí. Snažíme se co nejdůsledněji dodržovat apolitičnost her. Při závodech, soutěžích, během oficiálního programu tak jakékoliv politické projevy nepovolujeme. To neznamená, že bychom bránili sportovcům zastávat politické názory. Mohou se v rozhovorech pro média, ve svém volném čase, na svých internetových stránkách, na blogu vyjadřovat, jak sami uznají za vhodné. Soutěžili tu sportovci z různých částí světa, s odlišnými politickými názory, osobními postoji i sexuální orientací. A my chceme dokázat, že i takto rozdílní lidé spolu mohou soutěžit, porovnávat svoje výkony. Nechceme však, aby při závodech docházelo k názorové konfrontaci. 

Olympiáda v Soči podle mnohých pozorovatelů mocensky pomohla prezidentu Putinovi. Rusko zorganizovalo hry i podle vás bez výraznějších problémů. Neobáváte se toho vzhledem k problematickému dodržovaní lidských práv v Rusku?
Pokud se olympiáda povede v jakékoliv zemi, lídra tohoto státu to vždy posílí. To není jen specifikem Ruska. Mohli jsme to zažít třeba i v Německu při pořádání světového šampionátu ve fotbalu. Prezident Putin hrál významnou roli při organizaci olympiády. To je skutečnost a nikdo ji nemůže zpochybnit. 

Co říkáte na skutečnost, že domácí Rusko nakonec získalo největší počet medailí?
Pro domácí úspěch her je důležité právě tohle hodnocení. Měřítkem úspěchu pro ruské organizátory je i počet získaných medailí. Od Vancouveru, který pro ruské barvy nedopadl příliš dobře, udělalo Rusko obrovský pokrok. Úspěchy domácích sportovců byly důležité i pro diváckou atmosféru na olympiádě, která se mi moc líbila.

Hry poznamenalo několik dopingových afér. Myslíte, že je to stinná stránka olympiády?
Neřekl bych. Nemohu komentovat jednotlivé případy. Důležitý není ani jejich počet. Podstatná je pro mě skutečnost, že zpřísněné dopingové kontroly fungují. Chceme i do budoucna pokračovat v tvrdém postupu proti sportovcům, kteří používají zakázané látky.Další z rubriky

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...

Organizátoři olympiády v Riu porušili slib. Jachtařům záliv nevyčistí

Guanabara, znečištěný záliv u Rio de Janeira

Rio de Janeiro nedodrží slib: záliv Guanabara nebude před olympijskou regatou vyčištěn. Za dva...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...Najdete na iDNES.cz