Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thorpe má exotickou konkurenci

22 2000
S y d n e y - V centru zájmu plaveckých fanoušků na olympijských hrách v Austrálii není jen jejich národní hrdina Ian Thorpe, dvojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman, ale také plavci z Rovníkové Guineje. Poté, co se ovací dočkal Eric Moussambani v závodu na 100 metrů volný způsob, 'excelovala' dnes na poloviční kraulové trati také jeho krajanka Paula Barilaová- Bolopaová. Dvacetiletá plavkyně dohmátla v čase 1:03,97 minuty, téměř 40 sekund za nejrychlejší Inge de Bruijnovou z Nizozemska.

Stejně jako se dvaadvacetiletý Moussambani několik metrů před cílem málem utopil, doslova vyřízená byla po padesáti metrech také Barilaová-Bolopaová. "Už jsem vůbec nemohla, ale diváci tak fandili, že jsem doplavala," řekla španělsky exotická plavkyně po své rozplavbě. V závodě obsadila třiasedmdesáté, poslední místo, plných 28,18 sekundy za druhou nejpomalejší plavkyní.

V Rovníkové Guineji byl založen plavecký svaz ani ne před rokem; v zemi jsou jen dva bazény, oba v luxusních hotelech. Barilaová-Bolopaová skočila ze startovního bloku ukázkovou "placku" a v průběhu trati ani jednou nedýchala do vody. Plavky si koupila jen několik dní před startem, v obchodě se suvenýry v Sydney.

"Nikoho jsem neznala, nevím, která plavkyně je dobrá a která ne. Budu se muset podívat do nějakého časopisu," uvedla bývalá fotbalistka. "Jsem moc ráda, že jsem se směla zúčastnit," prohlásila v duchu Coubertinova hesla.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz