Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thorpe na olympiádě zlato neobhájí

27 2004
Sydney - Už šestým rokem vládne australský plavec Ian Thorpe v závodech na čtyři sta metrů volným způsobem. Na olympijských hrách v Aténách však zlato z této disciplíny obhajovat nebude. Světový rekordman byl totiž v sobotní olympijské kvalifikaci v Sydney diskvalifikován, když přepadnul do bazénu ze startovního bloku.

S novináři se odmítl bavit a podle manažera Davida Flaskase nemluvil skoro s nikým. "Ianovi přišlo, že už stojí na blocích dlouho a pak slyšel nějaký hluk. Audiovizuální záznam to nedosvědčí, takže je těžké to dokázat," řekl Flaskas.

Podle něj není třeba zdůrazňovat, jak obrovské si Thorpe prožil zklamání. "Pořád moc nechápe, jak se to mohlo stát. Nesmíme se v tom ale dlouho šťourat," nabádal Thorpův manažer.

Na čtyřstovce se na olympiádu kvalifikovali další favorit Grant Hackett coby vítěz finále v čase 3:43,35, s ním bude australské barvy hájit Craig Stevens.

Thorpe se převážil do bazénu ze startovního bloku před oficiálním startem své rozplavby v úvodní den osmidenních kvalifikačních závodů. Vylezl z vody a vrátil se po bok soupeřů na blok. Ale rozhodčí k němu popošel a diskvalifikoval ho, čímž šokoval nejen Thorpeho, ale i diváky.
 
"Verdikt rozhodčího byl správný. Thorpův protest jsme zamítli, takže diskvalifikace zůstává," potvrdil na tiskové konferenci šéf exekutivy australského svazu Glenn Tasker.

Lítost nad Thorpovým osudem projevil i jeho velký rival Hackett. "Ian patří k největším osobnostem sportovního světa a tohle byla jeho oblíbená trať. To jej musí strašně bolet, je to šílený den" řekl. V minulosti měli plavci možnost opravy pi ulitém startu, před šesti lety však mezinárodní federace pravidla změnila. 

Autoři: ,


Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...Najdete na iDNES.cz